*

 
dossier

Archief

Hockeysters winnen brons na strafballen

JOHAN WOLDENDORP − 02/08/96, 00:00

ATLANTA - Na strafballen hebben de Nederlandse hockeysters olympisch brons in de wacht gesleept. Na zeventig minuten was het 0-0 tegen de taaie ploeg van Groot-Brittannië, maar strafballen brachten Oranje de felbegeerde medaille: 4-3. Doelvrouw Jacqueline Toxopeus stopte de vijfde en laatste strafbal van de Britse Johnson. Voor Nederland scoorden Donners, Thate, Lewin en Van de Wielen. Alleen Van de Boogerd zag haar push gestopt.

De wedstrijden tussen Nederland en Groot-Brittannië blonken in het verleden nooit uit door esthetisch hockey, maar de 'verliezersfinale' van de afgelopen nacht bereikte wat dat betreft een tragisch dieptepunt. Met name in de eerste helft maakten beide ploegen er een rommeltje van. Hard werken en weinig klasse, luidde van weerskanten het parool. Hoe steriel het was in die periode, blijkt uit het aantal schoten op doel: Nederland drie, Engeland één. Van Nederlandse zijde kwamen er drie uit vier strafcorners. Specialiste Wietske de Ruiter stopte er twee met haar foamschoenen en tikte de derde met de hand over het doel.

De tweede helft was speltechnisch niet beter, maar voor de 12 136 toeschouwers wel attractiever. Over en weer kwamen er kansjes, voor Nederland nog liefst vier uit strafcorners. Maar het scorend onvermogen was niet iets van vannacht.

Het zal nog jaren duren voordat de tijden van Los Angeles en zelfs Seoul herleven. Op de Olympische Spelen van twaalf jaar geleden waren de hockeyvrouwen nog pioniers, die zonder al te veel moeite goud wonnen. In Seoul was brons vier jaar later het hoogst haalbare. In de doelstellingen van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond wordt een klassering bij de eerste zes van de wereldtop als een taakstellend uitgangspunt gezien. Met het oog op het gecombineerde WK mannen en vrouwen in Utrecht, in 1998, waren meer aansprekende resultaten in Atlanta wenselijk. De mannen voldeden uiteraard ruimschoots aan dat verzoek, voor de vrouwen gold dat na een stroeve start in iets mindere mate ook.

mailIcon print |