Van onze redactie economie AMSTERDAM - Het gaat nog beter met de Amerikaanse economie dan verwacht. In het laatste kwartaal van vorig jaar groeide de economie met liefst 4,7 procent.
Dat is meer dan het dubbele van de 2,1 procent groei in het derde kwartaal. Over heel 1996 komt het groeicijfer, gemeten naar bruto binnenlands product, uit op 2,5 procent.
Belangrijke aanjager van de economische groei was de export, die met 25 procent toenam, ondanks de eveneens oplopende dollarkoers. De Amerikanen gaven verder het laatste kwartaal veel meer geld uit, de consumentenbestedingen namen sterk toe. Dit meldde gisteren het ministerie van handel.
De Amerikaanse economie bereikte ook al in het tweede kwartaal van 1996 een groei van 4,7 procent, maar deze groei was in de daarop volgende drie maanden weer ingezakt. Voor het vierde kwartaal hadden analisten, volgens het financiĆ«le persbureau Bloomberg, een groei van 3,7 procent voorzien. In werkelijkheid was de toename dus veel hoger. Voor de eerste drie maanden van dit jaar verwachten Amerikaanse economen overigens dat de groei weer zal afvlakken naar 2 à 3 procent. “De export kan tenslotte niet elk kwartaal zo snel toenemen”, aldus een van hen.
Ondanks de onverwacht hoge groeicijfers is er in het geheel geen sprake van dat de Amerikaanse economie, zoals dat heet, oververhit dreigt te raken. De inflatie bedroeg over oktober, november en december zelfs maar 1,4 procent. Dat is het laagste niveau sinds 1967. Oorzaak is waarschijnlijk toegenomen concurrentie, waardoor bedrijven hun prijzen niet durven te verhogen, en een bescheiden toename van de loonkosten.
Omdat de Fed, het stelsel van Amerikaanse centrale banken, bij het vrijwel afwezig zijn van inflatie niet licht naar het rentewapen zal hoeven te grijpen om de economie te temperen, reageerden de financiƫle markten gisteren danook vrij rustig. Zo bleef de dollar de hele dag rond de 1,84 gulden schommelen, terwijl de aandelenkoersen op Wall Street een vrij beperkte stijging lieten zijn.
De veel hogere binnenlandse consumptie in de VS - groei 4,9 procent na 0,5 procent in het derde kwartaal - betekent goed nieuws voor het Amerikaanse bedrijfsleven, dat het voor twee derde van de consumentenbestedingen moet hebben. Deze week maakte autofabrikant Ford bekend de winst in het vierde kwartaal te hebben verdrievoudigd, als gevolg van fors hogere binnenlandse verkopen. Het Nederlandse supermarkt concern Ahold dat in de VS over grote winkelketens beschikt, liet al eind november weten daar in het vierde kwartaal een aanzienlijke omzet- en winstgroei te verwachten.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.