*

 
dossier

Archief

Schadeclaim na Franse wegblokkades kan op lange termijn toch lonen

redactie economie − 12/01/00, 00:00

Steen en been klagen ze, de ondernemingen in de Nederlandse transportsector, als de Franse vrachtwagenchauffeurs de wegen weer eens blokkeren voor het internationale transport. Ook deze week werd er op alle fronten onderhandeld over een snelle beëindiging van de acties in Frankrijk en over mogelijke manieren om de schade te verhalen. In beide gevallen zijn de kansen slechts gering, zo blijkt. De actievoerders-van-dienst hebben geen boodschap aan de klachten van hun Europese vakbroeders, en de Franse staat reageert lauw op de verzoeken de weg desnoods met geweld vrij te maken voor het verwezenlijken van de Europese droom: Een onbelemmerd verkeer van goederen en diensten.

Mits met een zeer lange adem, lijkt het echter mogelijk om iets van de schade terug te vorderen bij de Franse overheid. De brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) vindt het te ver gaan om van een succes te spreken, maar zag toch een aantal claims gehonoreerd. Sommige zogenoemde prefecturen -regionale Franse overheden- hebben zich nu gevoelig getoond voor de argumenten van Nederlandse transportondernemers die muurvast stonden tijdens de omvangrijke acties die -zo traag gaat het- eind 1996 werden gevoerd. 149 bedrijven dienden een claim in. Daarvan zijn er 56 -deels- ingewilligd.

De weg naar een schadevergoeding ligt wel bezaaid met obstakels. Het Britse advocatenkantoor Ford & Warren, dat veel claims heeft begeleid, zegt dat de Fransen de eis van geval tot geval beoordelen. ,,Het gaat per prefectuur en alle prefecturen nemen hun eigen beslissing'', legt juriste Alexandra Domenge van Ford & Warren uit.

Het transportbedrijf dat geld wil zien van de Franse overheid, moet een dik dossier kunnen overleggen. ,,Je moet gegevens van de tachograaf hebben, een verklaring van de chauffeur, en ook foto's die bewijzen dat je echt in die blokkade hebt gestaan'', somt Domenge op.

Een van de problemen is, dat de Fransen alleen betalen als de truck op Frans grondgebied geblokkeerd is. Wagens die net over de landsgrens stilstaan wegens wegafzettingen in Frankrijk, krijgen niets uitgekeerd. Daarom hebben vooral Britse bedrijven moeite om een vergoeding te krijgen: hun auto's staan meestal vast aan de overkant van het Kanaal.

Zelfs als de prefectuur de eis tot schadevergoeding afwijst, is er hoop. Bedrijven kunnen dan naar de rechter stappen. Dat kost echter nog meer tijd en nog veel meer geld. Een Duits bedrijf boekte echter enig succes bij een Franse rechter. De jongste blokkade in Frankrijk leidde nog niet tot nieuwe claims. ,,Bedrijven denken dat dat de moeite niet waard is. Maar als het meer dan vier dagen duurt, zijn ze wel weer geïnteresseerd.''

mailIcon print |