*

 
dossier

Archief

Ouderenbonden zien niets in speciale omroep voor senioren

redactie media − 19/01/00, 00:00

Ouderenorganisaties zien niets in een Senioren Omroep Nederland (SON). Deze omroep-in-oprichting begint volgende week met een ledenwerfcampagne. Binnen een maand is dit het derde initiatief. Internetzender Imone en De Nieuwe Omroep (goede doelen) gingen de SON voor.

Initiatiefnemer is de 70-jarige Wim Denkers. Al eerder probeerde deze voormalige leraar maatschappijleer een radiostation op poten te zetten, maar dat mislukte. In 1997 poogde hij tevergeefs Omroep Plus Nederland in het publieke bestel te loodsen. Hij wierf toen 20000 leden, wat te weinig was voor een uitzendvergunning (daarvoor waren toen 60000 leden nodig).

Van de toenmalige aanhangers zijn er tweeduizend overgebleven. Dat aantal is Denkers' vertrekbasis om vóór 31 maart 50000 leden te hebben. Als hem dat lukt kan de SON in september beginnen met uitzenden.

De SON mikt op nieuws- en amusementsprogramma's. Het hoorspel op de radio wordt wat Denkers betreft in ere hersteld. Radio 1 en 2 en Nederland 2 zijn de zenders waar de seniorenomroep zich op wil profileren. Op de vraag over welke kennis hij beschikt, zegt de omroepman in spe: ,,Wat is kennis? Ik heb vroeger in het amusement gezeten. En ook voor radio en televisie opgetreden.'' Maar zijn brood heeft hij toch vooral verdiend als leraar maatschappijleer aan een middelbare school.

Denkers verwacht dat de SON een grote rol kan spelen bij het bewust maken van het nut van ouderen voor de maatschappij. ,,Wij willen de ouderen op een waardige wijze informeren en op een actieve manier, die enigszins afwijkt van de huidige.'' Op welke wijze is echter nog niet duidelijk.

Bekende oudere Nederlanders fungeren als boegbeeld voor de campagne, zoals gitarist Eddy Christiani, Jacques Schols (leider van het orkest The Ramblers), Sjoukje van 't Spijker (het vrouwelijke deel van het vroegere zangduo Mouth & McNeal) en voormalig radioman Skip Voogt. Die zullen volgens Denkers ook een actieve rol spelen in de nieuwe omroep.

Denkers weet zich gesteund door verschillende 'instellingen'. Hij wil nog niet onthullen welke dat zijn, maar zegt wel dat ,,je moet denken aan instellingen die met soortgelijke plannen rondlopen als wij''.

Ook van de ouderenbonden verwacht hij de nodige steun. Maar daar hoeft hij vooropig niet op te rekenen. Geen van de drie grote ouderenbonden is bijvoorbeeld op voorhand bereid adressenbestanden aan de SON te verstrekken. Afhankelijk van de uitgewerkte plannen, die volgende week worden gepresenteerd, bepalen zij of en in welke mate zij hun leden zullen informeren over danwel enthousiasmeren voor deze nieuwe omroep.

Vooralsnog zijn ze sceptisch. De woordvoerder van de grootste ouderenbond, de katholieke unie KBO (250000 leden), denkt namelijk niet dat zijn leden behoefte hebben aan een ouderenomroep. ,,Ik begrijp het idee wat er achter zit overigens wel. Ouderen herkennen zich te weinig in het huidige programma-aanbod. Als ze al in beeld komen, dan is dat vaak met een loopwagentje. Zelden of nooit gebeurt dat op een positieve manier. Radio en televisie zien de ouderen niet als doelgroep. De commerciële omroepen bepalen reclametarieven op basis van de leeftijdsgroep 20 tot 49 jaar. Daardoor ontbreekt de financiële prikkel om voor ouderen programma's te maken'', aldus de woordvoerder van de katholieke ouderen.

Ook de algemene ouderenbond Anbo (200000 leden) is niet enthousiast. ,,Als je alle programma's onderbrengt bij één omroep, zullen de andere omroepen de ouderen als kijkdoelgroep laten liggen. Het is belangrijker dat de publieke omroepen hun verantwoordelijkheid nemen en behalve jongeren ook ouderen als uitgangspunt nemen bij de totstandkoming van de programmering'', aldus een woordvoerster.

Directeur J. van der Spek van de Protestant Christelijke Ouderen Bond (83000 leden): ,,Principieel vind ik het niks en onverstandig. Je ziet wat er is gebeurd met de ouderenpartijen. Bovendien bestaat dé oudere niet.'' Van der Spek ziet de oudere als een vijftigplusser met uiteenlopende interesses en activiteiten, die zich niet laat vangen in een typering als 'de oudere'.

Het maandblad Plus, 'voor actieve senioren', liet begin vorig jaar de behoefte aan een ouderenomroep peilen. Hoofdredacteur Wil Jansen van Plus: ,,Zeventig procent heeft daar geen behoefte aan. Wij denken dat dat komt doordat ouderen ook zappen.'' Wel vinden ouderen dat 'Hilversum' teveel geweld, seks, actie en te weinig verdiepende programma's, handige tips en informatie over gezondheid uitzendt. Maar om daarvoor een speciale zender op te richten, gaat Jansen (63) wat ver.

,,Ook voor mij hoeft het niet. Met een speciale omroep voor ouderen creëer je een eigen wereldje. Ik zie veel meer in de betrokkenheid van ouderen bij de totale samenleving.''

mailIcon print |