*

 
dossier

Archief

Smeets

Mart Smeets − 22/01/00, 00:00

Eigenlijk wist ik het wel, maar toch kwam het eerder dan verwacht: Michael Jeffrey Jordan is terug. Neen, niet als speler bij de zijn geliefde Chicago Bulls, maar hij is terug in de NBA. Hier te lande is er weinig golfslag geweest rond de sensationele overstap van Jordan naar de Washington Wizards, waar hij drie dagen geleden als President of Basketball Operations voorgesteld werd, maar in de USA was het uiteraard breaking news.

Ik had van Jordan verwacht dat hij nog een paar jaar lekker zou blijven golfen en zo nu en dan eens zou opduiken bij een basketballwedstrijdje, maar deze stap is toch wel weer verrassend te noemen.

Ooit verdween hij uit de NBA en wilde hij honkballer van allure worden. Hij bleef twee jaar ondergedoken in de onderbond en was ineens in de glitterwereld van de NBA terug. En hoe? Er volgden nog twee titels en eens te meer bleek hij Groots te zijn in de uitoefening van zijn sport.

's Werelds bekendste sportmens stopte in 1999 op 35-jarige leeftijd en ging genieten van het ware leven. Tenminste, dat dachten wij. Geen trainingen meer, geen ellendige reizen, geen vervelende persconferenties, geen confrontaties met al tijd opdringerige toeschouwers: neen, Jordan liep met vrien den over afgelegen golfbanen, speelde thuis wat met de kinderen en werd nu werkelijk slapend rijk.

Zijn spullen werden nog steeds met miljoenen aan waarde gekocht en zijn naam bleef als een fantoom boven de NBA hangen: waar zou hij ooit terugkomen? En in welke functie?

In eerste instantie leek hij deel-eigenaar van de Charlotte Hornets te worden. De deal met de vreemde eigenaar van de Hornets ging niet door, volgens insiders omdat die eigenaar geen zin had tweede viool te spelen. Een meer voorkomende eigenschap bij extreem rijke mensen.

Dit seizoen dook Jordan een keer op bij de Bulls toen de ploeg heel erg slecht speelde. Hij trainde zelfs een ochtend mee, reden voor de plaatselijke pers om alle stormballen te hijsen: zou Hij terugkomen?

Neen, want spelen, zo had hij gezegd, dat kon niet meer. Op trainen kon hij nog wel een kwartiertje mee, maar de sleet was toch ook op zijn spieren gekomen. Eindelijk.

En dus werd het een leidinggevende positie bij een der zwakste en rommeligst geleide teams in de NBA, de Wizards uit de hoofdstad Washington.

Why? Waarom? De basketballwereld keek toe en wenste het niet te geloven. Bij deze chaotische ploeg? Wat zat hierachter? Geld uiteraard, maar dat is altijd het geval bij dingen die Jordan doet. Jordan is al jaren bezig op de grote geld-markt in de VS; zijn investeringen moeten over werkelijk honderden miljoenen gaan en naar nu blijkt, wil hij een belangrijke tak van die investeringen zelf ook sturen.

Typisch Jordan. Hij kwam ooit bij de Bulls toen de ploeg uit Chicago slecht speelde en niets voorstelde. Nu begint hij weer met een krullenorganisatie. Hij gaat toezien op de dagelijkse gang van zaken, hij zal met spelers praten en zorgen dat de Wizards binnen afzienbare tijd uit de kelder van de NBA kunnen komen. Neen, hij traint nog niet met de ploeg, maar insiders weten dat zulks een kwestie van tijd is.

Zei mede-eigenaar Abe Pollin van de Wizards: ,,Vanaf het moment dat hij hier binnenkwam heerst hier een geweldige sfeer. De man doet ons allen prettiger leven.''

De eerste wedstrijd van de Wizards in het 'tijdperk-Jordan' ging overigens verloren. Maar dat terzijde.

mailIcon print |