De nieuwe belasting op vermogen krijgt na de invoering vier jaar de tijd om zich te bewijzen. PvdA-kamerlid Bos kreeg gisteren steun van coalitiegenoten VVD en D66 voor het voorstel om in 2005 te bekijken of de 'vermogensrendementsheffing' inderdaad meer oplevert dan het huidige systeem. Ook het CDA wil zo'n evaluatie.
Staatssecretaris Vermeend van financiën gaat in zijn omstreden plan uit van de veronderstelling dat iedereen met een vermogen boven de 37500 gulden vier procent rendement behaalt op zijn of haar vermogen. Over dat bedrag wordt een milde belasting van dertig procent geheven.
,,Een nachtmerrie voor socialisten'', zei SP'er Jan Marijnissen gisteren tijdens het slotdebat over de belastinghervorming. ,,Want op de beurs van Amsterdam was de afgelopen jaren wel zo'n twintig procent rendement te behalen.''
Behalve de oppositie hikt ook de grootste regeringspartij PvdA aan tegen dit idee van partijgenoot Vermeend. Bos is echter bang dat een op het oog rechtvaardiger voorstel van GroenLinks -waarin de werkelijke vermogenswinsten worden belast- fraude uitlokt. Daarom gaat hij akkoord met de vermogensrendementsheffing, op voorwaarde dat die inderdaad de beloofde 450 miljoen gulden extra oplevert. ,,Blijkt dat in 2005 niet zo te zijn, dan is er een nieuwe situatie'', aldus Bos.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.