Afgelopen woensdag, de eerste aflevering van 'Televisione di Rolfo'. Presentator Rolf Wouters blikt glunderend in de camera en grapt: ,,Dit programma is nu al een succes. Wie is de producent van dit programma? Laten we straks de titelrol goed in de gaten houden!''
Aan het eind van de aftiteling verschijnt een stierenkop in beeld. Het logo van RedForest TV, de productiemaatschappij die Wouters vorig jaar oprichtte. 'Televisione di Rolfo' is het eerste door Wouters bedachte, gepresenteerde én door zijn eigen maatschappij geproduceerde tv-programma. Vandaar waarschijnlijk de trots van de 36-jarige 'Rolfo', die in bijna elk interview meldt het presenteren op zichzelf niet bevredigend genoeg te vinden. Het door hem bedachte 'Uhhh... vergeet je tandenborstel niet', presenteerde hij naar eigen zeggen slechts omdat het zo'n gedoe zou zijn geweest om een ander uit te leggen hoe hij de show voor zich zag.
Wouters is al sinds 1988, toen hij de talentenjacht 'Showmasters' won, op de buis te zien. Hij werd bekend met programma's als 'Wedden dat', 'Vergeet je tandenborstel niet', en 'Now or Never'. Wie Wouters (volgens sommigen een gladjanus, volgens anderen de ideale schoonzoon) nog niet kende, weet sinds 'Big Brother' ongetwijfeld ook wie hij is.
Maar nationale faam of niet, Wouters deed en doet er alles aan om duidelijk te maken dat 'Big Brother' hem ook maar door de strot geduwd is. Met een ongeïnteresseerde blik in de ogen sprak hij de bewoners in de Almeerse prefab-woning toe, intussen steeds in zijn teksten kijkend waar het ook al weer over ging.
Zagen veel studenten in het optreden van Wouters een vorm van camp, producent John de Mol werd er niet vrolijk van. 'Vraag mij niet wat mijn werkelijke mening is! Ik kan mij voorstellen dat de kijkers van Rolf de indruk hebben gekregen dat hij 'Big Brother' afstandelijk en een beetje distantiërend heeft gepresenteerd', uitte hij zijn ongenoegen vorige week in het Algemeen Dagblad.
De Mol had toen nog geen kennis genomen van Wouters' uitspraken in het jongste nummer van HP/De Tijd, waarin hij zegt het presenteren van 'Big Brother' beneden zijn stand te vinden: 'Ik wil mezelf niet op de borst slaan, maar het was voor mij onder de maat. Net zoiets als een redacteur van HP/De Tijd te vragen een stuk voor de Donald Duck te schrijven'.
Bij Veronica verklaart men koeltjes dat dat Wouters' mening is. ,,Wij gaan daar niet op in.'' Paul Römer, uitvoerend producent van 'BB', zegt echter: ,,Als Rolf dat vindt, moet hij de volgende serie van 'Big Brother' maar niet presenteren. Ieder heeft recht op een eigen mening, en hij heeft zijn werk als presentator naar behoren gedaan. Maar als je maandenlang werk moet doen dat je beneden je waardigheid vindt, word je daar niet gelukkig van. Dat hij zegt dat 'BB' voor hem beneden de maat was vind ik flauw, en ook niet netjes tegenover de kijkers.''
Volgens Römer heeft Wouters niet duidelijk gemaakt dat hij geen zin had in 'BB'. ,,We hebben erover gepraat en hij zei: ik doe het. Hij maakte wel duidelijk dat hij het zag als een klus, niet als passie. In die zin ben ik het eens met John de Mol: ik had liever een presentator gehad die het met hart en ziel gedaan had. Die had meegeleefd en van die mensen was gaan houden. Dan was er meer emotie geweest.''
,,'Televisione di Rolfo' is door Rolf zelf bedacht. Daar zie je dat die emotie en die passie er wel zijn. Zijn hart ligt bij dat programma'', vindt Römer, die vermoedt dat Wouters zich daarom zo negatief uitlaat over 'Big Brother'. ,,Die uitspraken in HP doet hij natuurlijk niet voor niks in de week dat zijn nieuwe programma begint. Maar binnenkort evalueren we 'BB', dan wil ik natuurlijk wel weten wat hij nu precies bedoelt. Maar dit moet niet het begin worden van een eeuwige ruzie. Ik respecteer die man en blijf een borreltje met hem drinken.''
'Zonder arrogant te willen zijn...', Wouters zegt het meer dan eens. Intussen straalt de presentator echter uit dat hij het erg met zichzelf getroffen heeft. De voormalige reclamejongen en ontwerper beschrijft zichzelf als enorm creatief, en beschikkend over een 'meer dan gemiddelde geestelijke bagage'.
Dat zelfvertrouwen lijkt gepaard te gaan met enig dédain voor zijn kijkerspubliek. Over de 'Tandenborstelshow' zei hij ooit dat 'van de mensen die kijken denk ik twintig procent de grappen echt door hebben'. Anderzijds nam hij het ook op voor de kijker, over wie 'te laatdunkend wordt geoordeeld'.
Die dubbelhartigheid is kenmerkend voor Wouters' visie op zijn vak. Hoewel hij er zelf voor koos om presentator te worden van weinig om het lijf hebbende shows, lijkt hij zich daar toch lichtelijk voor te schamen. Tegen de GPD zei hij in 1996: 'Ik heb altijd initiatief genomen, altijd moeite gedaan voor de dingen die ik wilde. Ik wilde tv-programma's presenteren, dus heb ik jaren geleden meegedaan aan zo'n talentenjacht.'
In andere interviews meldt hij echter steevast dat hij het vak toevallig inrolde, doordat hij voor de talentenjacht was opgegeven door collega's van reclamebureau Nijgh Interpartners, waar hij destijds werkte. Een collega uit die tijd, nog steeds werkzaam bij Nijgh, herinnert zich dat niet. ,,Door ons opgegeven, nee hoor... Hij heeft zich zelf opgegeven voor 'Showmasters'.''
Presenteren is maar bijzaak, 'Big Brother' te min. In 1998 verklaarde Wouters in een interview met Het Parool, dat hij het platte amusement bij Veronica beu werd, dat hij wel eens een serieus programma wilde presenteren, en dat hij zich afvroeg 'hoelang hij zichzelf nog kon verloochen'. Niet lang daarna tekende hij bij Veronica voor drie jaar bij.
Wouters zet zichzelf als presentator in de spotlights en geniet daarvan. Immers, hij had ook een ander kunnen vragen voor de 'Tandenborstelshow'. En zijn nieuwe, vederlichte programma 'Televisione di Rolfo' heeft hij vast niet voor niets naar zichzelf genoemd. Maar dat pers en publiek niet in de gaten hebben wat een intelligente en creatieve persoon er achter de showmaster schuilgaat steekt hem blijkbaar, dus roept hij dat zelf maar van de daken.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.