*

 
dossier

Archief

Zorg over zwervers met psychische problemen

Van onze redactie politiek − 04/02/00, 00:00

De Tweede Kamer maakt zich zorgen over de vele psychiatrische patiënten die een zwervend bestaan leiden of anderszins maatschappelijk in de problemen komen. De Kamer wil het liefst eind dit jaar al met minister Borst kijken of meer patiënten gedwongen kunnen worden behandeld.

,,Tien jaar geleden keken we op als mensen over straat zwierven'', zei SP-kamerlid Kant in een debat met Borst. ,,Inmiddels behoren ze tot het normale straatbeeld. Het recht op zelfbeschikking lijkt te ver doorgeschoten.''

Nu kunnen mensen met een psychische stoornis alleen gedwongen worden opgenomen als zij daar nadrukkelijk mee instemmen of als zij een gevaar voor zichzelf of hun omgeving vormen. Vooral mensen die lijden aan schizofrenie of die manisch-depressief zijn en daardoor een gebrekkig ziekte-inzicht hebben, vallen soms tussen wal en schip.

Borst wil de mogelijkheden voor dwangverpleging echter alleen uitbreiden als ook echt duidelijk is dat patiënten daar baat bij hebben. Veel zwervenden hebben volgens haar veel meer aan 'bed-, brood- en bad-zorg' bij bijvoorbeeld het Leger des Heils. Dwang zorgt bij deze mensen alleen maar voor wantrouwen jegens de hulpverlening.

Meer duidelijkheid over de problematiek ontstaat volgens de minister halverwege volgend jaar, als het Trimbosinstituut een groot onderzoek denkt af te ronden naar de zogenoemde 'verkommerden en verloederden' buiten de psychiatrie. Een wetswijziging is voor die tijd in elk geval niet te verwachten, maakte Borst duidelijk.

mailIcon print |