Niet de stembureaus, maar 668 Finse postkantoren zijn opengegaan voor de presidentsverkiezingen. Tot en met dinsdag kunnen Finnen er hun voorkeur bekendmaken voor de opvolging van de huidige president Martti Ahtisaari.
Stemmen op de postkantoren is buitengewoon populair. In 1994 deed veertig procent van de ruim vier miljoen stemgerechtigde Finnen het op deze manier. Het voordeel is dat je in de loop van bijna een week kunt gaan stemmen, en dat is vooral handig als je ver van het stembureau woont, of toevallig op de verkiezingsdag moet werken. Na het einde van de postkantoorstemming gaan de traditionele stembureaus, in scholen en overheidsgebouwen, op 16 januari alsnog een dag open. Pas daarna wordt er geteld. Mocht er geen winnaar met een absolute meerderheid uitrollen, dan komt er een eindronde met de twee best scorende kandidaten.
Athisaari is niet langer kandidaat. Hij ambieert een functie bij een internationale organisatie. Vorig jaar bewees hij zich al op dit gebied. Na zijn bemiddeling, in samenwerking met de Russische oud-premier Tsjernomirdin, kwam er een akkoord over Kosovo, dat een einde maakte aan de Navo-acties.
Volgens een Finse opiniepeiling is de voormalige premier Esko Aho van de Centrum Partij favoriet voor de opvolging van Athisaari. Hij wordt gevolgd door de sociaal-democratische minister van buitenlandse zaken Tarja Halonen en de conservatieve parlementsvoorzitster Riitta Uosukainen. De Finse president is vooral verantwoordelijk voor buitenlands beleid, en bemoeit zich in het algemeen niet met de nationale politiek.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.