Daf Trucks dingt niet meer mee naar een defensie-order van 1450 zware vrachtwagens. Volgens Daf stelde het ministerie van defensie in de loop van vier jaar onderhandelen zulke zware eisen dat het bedrijf maar een ding kon doen: afhaken. Met de order was bijna een miljard gulden gemoeid.
Opteerde het ministerie van defensie in eerste instantie voor aangepaste standaardtrucks, de eisen zoals die nu op tafel liggen dwingen Daf meer dan de helft van de onderdelen voor de vrachtwagens nieuw te ontwikkelen of bij een ander in te kopen, zegt woordvoerder R. den Engelsen.
,,Sinds het faillissement van Daf in 1993 hebben wij geen afdeling Speciale Producten meer die dergelijke exoten maakt. De vrachtwagens die Defensie nu wil, wijken ver af van het product dat ze eerst beoogden. Dat gaat ons teveel tijd en capaciteit kosten.'' Bedrijfseconomisch zou dat onverantwoord zijn, zegt de woordvoerder: ,,We willen ook groeien in de civiele markt, vooral in Zuid-Europa. Daar hebben we mensen en tijd voor nodig.''
De 1450 trucks zouden tussen 2003 en 2009 worden geleverd. Vorig jaar produceerde Daf een recordaantal van 23300 vrachtwagens. ,,De defensie-order scheelt ons dus niet meer dan enkele dagen productie op jaarbasis'', relativeert de woordvoerder de klap voor het bedrijf. Niettemin haakte Daf ,,met pijn in het hart'' af. ,,Daf levert sinds mensenheugenis voertuigen aan Defensie. Tussen 1976 en 1994 hebben we 14500 trucks aan het ministerie verkocht.''
Hoewel een woordvoerder van het ministerie ontkent dat de eisen van Defensie te streng zouden zijn, hebben ook het Amerikaanse Oshkosh en het Duitse Man Defensie de rug toegekeerd. Het ministerie praat nog wel met onder meer Mercedes en Iveco.
De stichting Nederlandse Industriële Inschakeling Defensieopdrachten (NIID), die als doel heeft de Nederlandse industrie maximaal te laten profiteren van defensieopdrachten, vindt het jammer dat Daf zich terugtrok. NIID-woordvoerder Van der Meer: ,,Wij hopen nu dat de opdracht bij Volvo/Scania terecht komt omdat die een productie-afdeling in Nederland heeft.''
Volgens het NIID is de kans groot dat een buitenlands bedrijf met de order aan de haal gaat. Dat had niet gehoeven, als het ministerie de opdracht een 'militaire order' had genoemd. 'Niet-militaire orders', zoals Defensie de vrachtwagenbestelling noemt, moeten volgens EU-regels Europees worden aanbesteed. Het ministerie van economische zaken had de order graag naar een Nederlandse onderneming zien gaan en vindt dat het om een 'militaire order' gaat. Volgens de NIID zijn de twee ministeries al anderhalf jaar verwikkeld in een verbeten juridische strijd over de definitie van de bestelling.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.