De Russen staan in het centrum van Grozni. Van twee kanten trokken Russische troepen gisteren het hart van de stad in, gesteund door zeer zware bombardementen en artilleriebeschietingen.
Zowel Russische als Tsjetsjeense bronnen meldden onder meer de verovering van de Joekovski-brug, die het westen en oosten van de stad met elkaar verbindt. Ook is het hospitaal in Russische handen gevallen en zou de militie van de pro-Russische Tsjetsjeen en ex-burgemeester van de stad Bislan Gantamirov de oostelijke wijk Leninski hebben veroverd.
Woordvoerders van het Russische leger noemden de doorbraak 'beslissend'. Volgens het persbureau Itar-Tass hebben de Russen nog 'drie tot vier' dagen nodig om de stad onder hun controle te brengen. Commandant Ovtsjinnikov van de binnenlandse strijdkrachten beschouwt de val van Grozni als onvermijdelijk. ,,Er is geen licht en verwarming meer. De strijders hebben geen voedsel en ammunitie, en versterkingen kunnen hen niet meer bereiken'', zei hij tegen de legerkrant Krasnaja Zvezda. De Russen hebben eerder gemeld dat de verovering van Grozni op handen is, maar ditmaal geven ook de Tsjetsjenen toe dat het federale leger in het centrum staat.
De officiële Russische verliezen bedroegen gisteren acht militairen. Volgens de Tsjetsjenen zijn er echter de afgelopen twee dagen tweehonderd Russen gedood. Aan Tsjetsjeense kant zijn volgens de Russen het afgelopen etmaal 60 doden gevallen. Zo'n tweeduizend Tsjetsjeense strijders verzetten zich nog in Grozni tegen de Russen. Ook zijn er nog tienduizenden burgers. Moskou bepaalde gisteren dat Goedermes de nieuwe hoofdstad van de republiek is, kennelijk in een poging de symbolische waarde van Grozni te verminderen.
Een delegatie van de Raad van Europa bezocht gisteren de Kaukasus. Voorzitter Lord David Russell-Johnston vroeg opnieuw om een staakt-het-vuren en om een politieke oplossing. ,,We maken ons zorgen over burgerslachtoffers, en over de situatie van de vluchtelingen.'' Ongeveer 200000 Tsjetsjenen zijn het geweld ontvlucht, vooral richting buurrepubliek Ingoesjetië.
In de hoofdstad van Ingoesjetië, Nazran, vond gisteren een krachtige ontploffing plaats in het gebouw van het Hooggerechtshof. De politie was getipt en er vielen geen slachtoffers. Wie de aanslag heeft gepleegd is onbekend. De rebellen hebben herhaaldelijk gezegd de strijd te zullen verplaatsen naar doelen in de rest van Rusland.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.