*

 
dossier

Archief

Netelenbos: Stations afsluiten

Van onze verslaggever − 03/02/00, 00:00

Om de agressie in treinen en op de stations terug te dringen wil minister Netelenbos van verkeer en waterstaat de grotere stations afsluiten. Wat haar betreft kunnen mensen alleen nog een station binnen met behulp van een chipcard. Netelenbos wil zo'n kaart al invoeren als betaalmiddel voor het openbaar vervoer.

Netelenbos wil zo snel mogelijk onderzoek laten doen naar de mogelijkheid om het gebruik van de kaart uit te breiden, zegt zij in Vrij Nederland. Wie geen geldig toegangsbewijs heeft, komt het station dan niet meer in. De minister denkt om te beginnen aan de stations van Utrecht, Amsterdam en Rotterdam. Die worden nu toch al verbouwd.

Bij de ernstige incidenten van de laatste tijd waren bijna steeds zwartrijders betrokken, zegt Netelenbos. Het is dus logisch om die mensen te weren. De minister gaf de NS onlangs al tien miljoen gulden om 300 extra camera's te installeren op stations.

Vroeger moesten mensen een apart perronkaartje hebben. Dat is afgeschaft in het kader van de vooruitgang. ,,Nu zijn de tijden weer veranderd'', zegt NS-woordvoerster Flore Kraaijeveld. ,,Mensen waren vroeger misschien iets braver, iets gezagsgetrouwer''. Zij vindt het idee van Netelenbos 'op zich goed', omdat het iets beoogt te doen tegen het geweld in treinen en op stations. ,,Agressie in het openbaar vervoer is een onderwerp waarbij iedereen bij de NS zich betrokken voelt, van werkvloer tot directiekamer.''

,,De technische mogelijkheden van zo'n chipcard zijn groot, maar aan het plan zitten nog veel haken en ogen. Neem het CS Amsterdam. Mensen die met de pont uit Noord komen, zouden helemaal om het gebouw heen moeten lopen. Voor we de stations gaan afsluiten, moeten we eerst onderzoeken wat met zo'n chipcard mogelijk is.''

mailIcon print |