Minister Pronk (milieu) heeft de leider van het VN-team dat in Joegoslavië de milieugevolgen van de Navo-bombardementen onderzoekt, beloofd zich in te zetten om de waarheid over het verarmd uranium in bommen boven tafel te krijgen.
Dit zei de Finse voorman van het onderzoeksteam Balkan Task Force, Pekka Haavisto, gisteren in Genève. Pronks woordvoerder kon er nog niet op reageren.
,,Den Haag heeft informatie over gebombardeerde Navo-doelen'', zegt Haavisto. Volgens hem deed Pronk de toezegging in december in Brussel bij het overleg van Europese milieuministers. ,,We krijgen geen respons van de Navo op ons verzoek om info over gebombardeerde doelen in Joegoslavië. Den Haag heeft deze gegevens, die worden gebruikt om Nederlandse VN'ers te waarschuwen voor besmetting met verarmd uranium'', aldus de Finse ex-milieuminister.
Het onderzoek naar de milieuschade verloopt zonder grote problemen, maar het onderzoek naar het uranium zit muurvast. Haavisto: ,,De informatie die het Nederlandse ministerie van defensie heeft, is enorm waardevol voor ons. Probleem is dat Nederland een Navo-lid is en dat de Nederlandse gegevens formeel via Navo-kanalen naar de VN moeten komen. Ik ben bang dat het zo niet opschiet.''
De Fin vestigt zijn hoop behalve op Pronk op non-gouvernementele organisaties en wetenschappelijke instituten.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.