*

 
dossier

Archief

Eurofighter bezig met inhaalslag

van onze verslaggever − 02/09/00, 00:00

In speelgoedvorm heeft de Eurofighter Nederland al veroverd als opvolger van de F16-jachtbommenwerper.

Bij duizenden gingen de speelgoedvliegtuigjes gisteren van de hand tijdens de open dag van de luchtmacht op de vliegbasis Volkel. Aanvankelijk alleen bij de Eurofighter-kiosk, maar later kreeg iedereen die maar wilde er een. Veel van de 70000 bezoekers waren overigens al naar huis toen het testmodel van Dasa aan het eind van de middag een oorverdovende demonstratie boven het vliegveld gaf.

Of de Eurofighter de F16 zal opvolgen, staat nog te bezien. Eurofighter is bezig met een inhaalslag met ten opzichte van de enige serieuze concurrent, de Joint Strike Fighter (JSF) van het Amerikaanse Lockheed Martin. Het consortium van Groot-Brittanniƫ, Duitsland, Spanje en Italiƫ probeerde gisteren zijn kansen te vergroten door de Nederlandse industrie de kans te geven om mee te doen aan de productie, zonder voorwaarden vooraf.

Lockheed Martin eist dat deelnemende landen vooraf met miljarden over de brug komen, wat politiek omstreden is.

Een delegatie kamerleden kreeg gisteren in de Verenigde Staten te horen dat de JSF pas in 2012 of zelfs 2015 leverbaar zou zijn, vijf jaar later dan de planning. Staatssecretaris Van Hoof vindt uitstel echter 'onacceptabel.' De produktie van de eerste 200 Eurofighters is al begonnen. Nederland zou van de tweede tranche vliegtuigen kunnen afnemen. De F16, al vanaf 1979 in dienst bij, kan door een ingrijpende modernisering nog mee tot zeker 2010. De luchtmacht geeft de voorkeur aan de JSF omdat Lockheed Martin het toestel -net zoals de F16- in grote aantallen gaat bouwen en bij het ontwerp al rekening houdt met toekomstige aanpassingen, zodat het toestel lang meekan.

De eerste open dag heeft de luchtmacht 150 serieuze belangstellenden voor een functie opgeleverd. De luchtmacht heeft het komende jaar 1500 nieuwe werknemers nodig. Onder de aanmelders zijn vluchten met een F16 en een helikopter verloot, om de animo te verhogen. Mensen die een contract van vier of acht jaar tekenen, krijgen een 'wervingspremie' van 25 procent van het salaris.

mailIcon print |