,,Als hij de moord heeft begaan, dan ligt het niet in zijn aard om het lijk in de tuin te begraven. Dat zou te simpel zijn voor hem. Eerder hakt hij het vlees in stukjes en voert het aan de meeuwen.''
Dat zegt uitgever Willem Donker over zijn vriend, misdaadauteur Richard K. Maar toch: de beenderen die in het voormalige huis van K. zijn gevonden, blijken van zijn sinds 1991 verdwenen vrouw. Dat heeft een gebitsdeskundige geconcludeerd.
Fictie of werkelijkheid?, vraagt de politie zich af, als de vrouw van Richard K. negen jaar geleden spoorloos verdwijnt. Tot in de details beschrijft hij in zijn - overigens nooit gepubliceerde - roman 'Woensdag gehaktdag', hoe de hoofdpersoon zijn overspelige vrouw in stukken hakt en door de gehaktmolen draait. De vondst van gisteren wijst sterk in de richting van K.: in 1991 nam de politie een gehaktmolen uit het huis van de man in beslag.
Lange tijd was de verdwijning van de toen 43-jarige verpleegster een groot mysterie. Tot donderdag, toen de nieuwe bewoners van het huis in Finsterwolde (Gr.) tijdens het spitten een schedel aantroffen. Gisteren heeft de politie grote delen van een skelet opgegraven. K. is gearresteerd.
Menig Hollywoodfilm is gebaseerd op een plot als die in Groningen: schrijver pleegt moord en verwerkt die in een boek. Uitgever Donker kent Richard K. al ruim tien jaar en gaf destijds zijnboek 'Losgeld' uit. ,,Richard is vroeger slager geweest en weet goed met messen om te gaan. Ik ben een aantal keer bij hem thuis geweest in Oost-Groningen. Hij at alleen maïskippen en lammeren. Hij slachtte ze zelf en beende ze uit. In de tuin lagen overal botten, hij maakte er ook beeldjes van.''
Ooit werd Richard K. bejubeld. ,,Een man met een donkere duivelse kop die geen grein gevoel in zijn donder lijkt te hebben, maar die schrijft als de beste'', schreef recensent Pierre H. Dubois in 1983. Zijn eerste boek 'Gehoorzaam als een hond' werd de hemel in geprezen. Er werden tienduizend exemplaren van verkocht. Richard K. diende ook een periode in het vreemdelingenlegioen. De weerslag van dat vaak beestachtige bestaan in Algerije is in zijn boeken verwerkt.
Volgens Donker heeft de politie al eerder verzocht om alle bij de uitgeverij aanwezige manuscripten van K. op te sturen. Rechercheurs zoeken allerlei aanknopingspunten in het werk van de 'kwade genius'. Ieder bloedstollend detail uit zijn boeken kan het Groninger mysterie ontrafelen.
Uitgever Donker heeft het één keer met K. over de verdwijning van zijn vrouw gehad. ,,Ik ben eens in het noorden bij hem blijven overnachten. We dronken de nodige biertjes. Op de vraag of hij er meer van af wist, zei hij: 'Ik kan er nu niet over praten'.''
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.