Oud-premier Lubbers klaagt dat er ten onrechte verwarring is ontstaan over de rol die de Indonesische president Wahid hem heeft toegedacht in het sussen van het conflict op de Molukken.
Aan die verwarring kwam een einde toen tijdens het staatsbezoek van president Wahid duidelijk werd dat Lubbers niet als bemiddelaar ter plekke zal optreden. Maar het was volgens de ex-premier ook nooit de bedoeling dat hij rechtstreeks zou onderhandelen met de strijdende moslims en christenen. ,,Je kunt alleen bemiddelen wanneer er duidelijke partijen zijn die je vragen te bemiddelen en dat is niet het geval.''
President Wahid zei gisteren dat hij Lubbers vroeg zich in te zetten voor 'het vredesproces op de langere termijn'. Dat zou inhouden dat hij contacten legt tussen de Molukse gemeenschap in Nederland en Indonesiƫ en 'humanitaire hulp' inzamelt ter ondersteuning van vreedzame ontwikkeling.
Nu de suggestie uit de wereld is dat Lubbers echt gaat onderhandelen, vragen kamerleden zich af wie verantwoordelijk was voor de onduidelijkheid rond de rol van de minister van staat. Minister Van Aartsen van buitelandse zaken keerde vorige maand uit Jakarta terug met de mededeling dat Wahid de voormalige CDA-leider wilde inzetten. Van Aartsen voelt zich echter op geen enkele manier aangesproken na de klacht van de oud-premier. ,,Ik moest alleen maar bemiddelen tussen Wahid en Lubbers.''
Ook de minister wist niet goed wat precies de bedoeling was van de Indonesische president. Buitenlandse zaken zal zich verder niet meer bemoeien met de contacten tussen Wahid en Lubbers.
,,De kous is hiermee af'', vindt Van Aartsen. Gesprekken tussen de Nederlandse regering en de Molukse gemeenschap in Nederland blijven gewoon een zaak voor minister Van Boxtel, die verantwoordelijk is voor de integratie van minderheidsgroepen.
Van Aartsen raakte niet als enige het spoor bijster over Lubbers. Ook de Indonesische minister van economische zaken en financiƫn Kwik snapt er niet veel meer van. Kwik kon, toen hij op zijn eigen persconferentie in Den Haag werd gevraagd naar een analyse over van de rol van de oud-premier geen helderheid verschaffen. ,,Ik weet niet wat hij met president Wahid afsprak. Zelfs voor mij is het vrij onduidelijk.''
Lubbers liet na zijn ontmoeting in Wassenaar met Wahid weten dat hij bereid blijft tot een beperkte bijdrage aan het vredesproces. ,,Als de Molukse gemeenschap in Nederland mijn hulp verlangt ben ik daarvoor beschikbaar.''
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.