*

 
dossier

Archief

Noodtoestand in Ecuador vanwege sociale onrust

Door: redactie − 07/01/00, 00:00

De regering van Ecuador heeft de noodtoestand uitgeroepen. De maatregel volgt op groeiende sociale onrust.

Zwaarbewapende oproerpolitie legde een kordon rondom het regeringsgebouw in het centrum van de hoofdstad Quito en de radio zei dat in het hele land veel soldaten en agenten op de been waren. Zowel in Quito als in Guayaqil, de grootste stad van Ecuador, probeerden studenten het verkeer lam te leggen door op straat brandjes te stichten.

Voor onbepaalde tijd geldt in het kleine Andesland een verbod op vergaderen en demonstreren. Een demonstratie van vakbonden is afgelast zonder dat het tot ongeregeldheden kwam. Twee van de machtigste Ecuadoraanse vakbonden, het Volksfront en het Arbeiderseenheidsfront, wilden gisteren beginnen met een reeks stakingen en betogingen. De bonden, die vooral uit ambtenaren en leraren bestaan, wilden met de acties president Jamil Mahuad ten val brengen. Minister van binnenlandse zaken Alvarez kondigde aan keihard in te zullen grijpen als het toch tot protesten zou komen.

Ecuador beleeft al enige tijd de ernstigste economische en politieke crisis sinds tientallen jaren. Het land is bankroet en de nationale munt sucre heeft vorig jaar twee derde van zijn waarde verloren. Rond de jaarwisseling kostte een dollar 21 000 sucre en gisteren was dat al 29 000. Daarmee dreigt een terugkeer van de in Latijns-Amerika verdwenen gewaande hyperinflatie.

Ondanks het verbod wil het Arbeiderseenheidsfront volgende week woensdag actie voeren. Ook het verbond van Indianen, Indios van Ecuador, wil op 15 januari met demonstraties president Mahuad tot aftreden dwingen.

mailIcon print |