Over buitenlands toerisme heeft Amsterdam niet te klagen, maar onder Nederlanders heerst het beeld van een vuile en onveilige stad. Om dat imago te verbeteren, gooit de Stichting Campagne Amsterdam Wereldstad een valentijnskaart in de strijd.
De gratis kaart is te vinden in de rekken van cafés door het hele land. ,,Er zijn wel 366 redenen om van je te houden, Amsterdam'' staat achterop de knalrode kaart te lezen, met in krullerige letters voorop de tekst: 'Je bent werelds'. Een echte geliefde stuur je natuurlijk een zorgvuldig uitgekozen kaart, geeft Max Schreuder van de stichting toe. Maar verzamelaars vinden de kaart misschien wel wat. En vrienden, die hun vriendschap willen bevestigen.
Voor het sorteren en bezorgen van de valentijnspost wordt in ieder geval geen extra personeel ingezet, zegt PTT Post. Valentijnsdag (14 februari) valt dit jaar op maandag en dat is de rustigste dag van de week, de extra drukte is wel op te vangen. Het postbedrijf weet niet hoeveel valentijnskaarten jaarlijks verstuurd worden. Miljoenen, schat het. De zogenaamde geheimzinnige post is moeilijk te onderscheiden van andere brieven en kaarten. ,,Maar het rode-enveloppengehalte neemt ieder jaar toe'', zegt een woordvoerster.
En daar speelt de commercie op in, motiveert Schreuder zijn keuze voor een valentijnskaart. ,,Valentijn is hét moment van de uiting van de liefde. En deze kaart is een liefdesverklaring aan Amsterdam.''
Uit onderzoeken bleek dat Nederlanders hun hoofdstad maar een mager zesje geven. ,,Amsterdam werd gezien als een soort Sodom, de Zeedijk en de Haarlemmerdijk waren tien jaar geleden berucht vanwege zakkenrollers en vuiligheid op straat.'' De stad ondervond verder veel concurrentie van andere steden. ,,Die organiseerden ook koopzondagen en zelfs Amstelveen kreeg een Bijenkorf.''
Winkeliers, banken en VVV sloegen de handen ineen en de Stichting Campagne Amsterdam Wereldstad was een feit. Sinds 1997 bedenkt de stichting activiteiten die het dagbezoek aan Amsterdam moeten bevorderen. Of die effect hebben, kan Schreuder niet zeggen. ,,Maar de laatste jaren neemt het museumbezoek toe, winkels draaien meer omzet en hotels hebben meer klanten. Men ziet dus dat het allemaal wel meevalt. Dat stemt me tevreden, als echte Amsterdammer.''
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.