*

 
dossier

Archief

Canadees bisdom blut door seksueel misbruik

Door: redactie − 17/10/00, 00:00

Het anglicaanse bisdom van Cariboo in het westen van Canada heeft een primeur: het heft zich op. Vertegenwoordigers van de 17 parochies die samen het bisdom vormen, hebben dat zondag besloten. De financiële lasten die de vele processen tegen de kerk wegens psychisch en seksueel misbruik met zich meebrengen kunnen de gelovigen niet langer dragen.

Honderden studenten van de Sint George-school in Lytton, 150 kilometer noordwest van Vancouver, zeggen door de anglicaanse schoolleiding te zijn misbruikt. In het totaal zijn er 1600 aangiften gedaan. Het misbruik zou hebben plaatsgevonden over een periode van dertig jaar.

Veel oudstudenten hebben ook de federale overheid voor het gerecht gedaagd. De overheid had het onderwijs namelijk aan deze kerk uitbesteed. Het bisdom is op haar beurt door de overheid aansprakelijk gesteld. In de laatste twee jaar heeft het bisdom meer dan een half miljoen gulden aan proceskosten moeten betalen. ,,Het bisdom is blut,'' zei de econoom van het bisdom zondag.

,,God heeft ons uitgekozen,'' reageerde Jim Cruikshank, de bisschop van Cariboo. ,,Deze rare oude kerk, deze zogenaamde kerk van het establishment, die voorgaat in het gebed bij gemeenteraadbijeenkomsten en oorlogsherdenkingen, wordt nu door God gesnoeid. Nu zullen we leren hoe het is om machteloos te zijn. Maar God zal bij ons blijven.''

Ook het bisdom Qu'Appelle, in de prairies van de provincie Saskatchewan, staat op de nominatie om om zelfde redenen opgeheven te worden. In alle gevallen speelt ook de kwestie mee in hoeverre de kerken (anglicaans, presbyteraans, rooms-katholiek) met de overheid hebben meegewerkt om de oorspronkelijke bewoners in de regio te dwingen tot assimilatie aan de Canadese samenleving.

Het landelijke bureau van de anglicaanse kerk in Canada heeft eerder deze maand een achttal medewerkers moeten ontslaan om een bezuiniging van ongeveer een miljoen gulden te kunnen bewerken.

mailIcon print |