Toen ik het artikel las met de vette kop 'Nederlandse jeugd wordt steeds dikker' (Trouw, 25 januari) werd ik razend. Je hoeft maar om je heen te kijken om te zien dat de jeugd gemiddeld steeds dikker wordt, en waardoor dat komt. Ik vraag me af of daarvoor nu zo'n onderzoek nodig is.
Bovendien vind ik de manier waarop het naar buiten is gebracht ongenuanceerd. Er is een grote groep jongeren die kampt met eetproblemen, zoals anorexia nervosa. Mijn eigen dochter is hieraan ten prooi gevallen. Bij anorexia hoort de extreme angst om dik te worden. Een artikel als dit kan voor haar een duwtje zijn om nog minder te eten.
Zij, en velen met haar, wordt steeds dunner waar anderen steeds dikker worden. Dat is allebei niet gezond. Anorexia is zelfs levensbedreigender dan vetzucht. Het is niet zo dat alleen hun 'aangeleerde' gedrag moet veranderen. Maar om te beginnen ligt daar voor de volwassenen de noodzakelijke taak ligt. Waarom bieden we onze kinderen niet een veel gezonder voedingspakket aan? Waarom halen we de cola, suiker en dergelijke niet uit de handel? Zou het niet veel beter voor de jeugd zijn om de Febo's en Mc Donald's te sluiten?
Natuurlijk voedsel heet alternatief te zijn. Mij lijkt het logischer te denken dat het kunstmatig in elkaar geflanste voedsel een slecht alternatief op de natuur is. Toch wordt dit voedsel overal aan onze kinderen aangeboden. Een hoge calorische waarde, met weinig voedingsstoffen erin. Dus overal zie je reclames voor vitaminepreparaten om maar niet te spreken over de middeltjes om de overtollige calorieën kwijt te raken. Als aanvulling daarop zorgt de reclamewereld er wel voor dat dun mooier gevonden wordt dan dik.
Wij moeten onze jongeren helpen en ze verlossen van dit probleem. Geen verschrikkelijk dunne modellen meer, stoppen met de normatieve benadering van dik en dun, veel beter voedsel in de omloop brengen, de krankzinnige hoeveelheid suikerhoudend snoep uit de schoolkantines halen en veel meer gevarieerde en veelzijdiger reclames laten zien. De maatschappij is wat betreft eetgewoontes op de verkeerde weg. Het lijkt mij van groot belang een nieuwe weg te in te slaan.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.