*

 
dossier

Archief

De afspraken zijn onvindbaar

redactie politiek − 14/01/00, 00:00

D66-kamerlid Van 't Riet heeft de afspraken van het ministerie met de woningbouwcorporaties over de huurstijging nog niet gevonden. Staatssecretaris Remkes (VVD) en de corporaties zeggen dat die afspraken, of op zijn minst uitgangspunten, er zijn. En Remkes moet zich eraan houden, vinden de corporaties.

Remkes en de Kamer lagen in de clinch over de maximale huurstijging. Die is nu 6,5 procent, maar die afspraak loopt tot juli. In het regeerakkoord staat dat dat maximum daarna 'richting inflatie' moet. De PvdA eiste in september dat die stijging voortaan al niet uitkomt boven het inflatieniveau, rond 2,3 procent; Remkes wilde niet onder het maximum van 4,5 procent gaan. Van 't Riet kwam met compromissen, waarbij ze eerst de VVD en later de PvdA aan haar zijde vond. Voor de laatste variant werd in december een kamermeerderheid gevonden. Die houdt in dat de huurstijging niet meer dan ruim twee procent mag zijn voor woningen waarvan de huur hoger is dan 60 procent van de maximaal toegestane huurprijs. Is de huur lager, dan mag de stijging omhoog tot 4,25 procent.

Remkes kon die wens niet inwilligen wegens afspraken met de corporaties. Die houden volgens ministerie en corporaties in dat de huren 0,8 procent hoger mogen zijn dan de inflatie. En dat voor 15 jaar. Als de overheid die afspraak uit 1994 niet nakomt, gaat dat honderden miljoenen kosten, dreigen de corporaties. Het ministerie meldt dat dit 'uitgangspunt' onderdeel was van de verzelfstandiging van de corporaties -en dat is met de Kamer besproken. Van 't Riet echter heeft 'tot nu toe geen bewijs gevonden dat de afspraken bestaan.'

mailIcon print |