Ahold, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, gaat de komende jaren de verkoop van levensmiddelen via internet sterk uitbreiden. Het bedrijf zegt dat het na diverse experimenten, waarbij vooral een betrouwbare thuisbezorging een probleem is, de techniek onder de knie heeft.
Eind vorig jaar heeft Ahold-topman C. van der Hoeven nog gezegd dat het belang van handel via internet zwaar wordt overschat. ,,Dat citaat is ons nog vaak nagedragen,'' zegt de woordvoerder nu, ,,maar hij heeft alleen gezegd dat het voor levensmiddelen een grotere uitdaging is dan voor non-food.''
,,Internet kan over tien jaar 5 à 10 procent van de concernomzet uitmaken'', aldus een woordvoerder. Vorig jaar was de totale omzet van Ahold 74 miljard gulden, maar door overnames groeit dat bedrag ieder jaar fors. Daardoor kan de omzet via internet wereldwijd oplopen tot 15 miljard. Dat is meer dan de 12 miljard die Albert Heijn jaarlijks omzet. De afgelopen jaren heeft Ahold echter soms ketens overgenomen die in één klap zo'n miljardenomzet realiseren.
De Albert Heijn Thuisservice staat model voor de internethandel. Klanten kunnen via fax of internet hun boodschappenlijst doorgeven, waarop de spullen twee uur later voor de deur staan. Deze dienst, die momenteel alleen in het noorden van de Randstad bestaat, is al 15 jaar geleden opgezet onder de naam James. Aanvankelijk kon nog niet via internet worden besteld. De bezorgdienst heeft jarenlang verlies geleden, maar draait nu quitte.
Ook in de Verenigde Staten heeft Ahold een bezorgdienst, via de dochter Stop & Shop. Verder bezorgt de Argentijnse Ahold-keten Disco in de rijke hoofdstad Buenos Aires al sedert lang de boodschappen thuis.
Ahold wil de internet-besteldienst nu uitbreiden naar alle ketens. Ze komen niet onder de naam Ahold op de markt, maar onder de namen van de supermarkten: Albert Heijn, Stop & Shop en dergelijke.
Het grootste probleem voor de internetsupermarkt is niet zozeer de website, als wel de bezorging. ,,Overal op tijd komen, dat is de uitdaging. De betrouwbaarheid moet 100 procent zijn. Je hebt vaak te maken met bederfelijke waar. Een ijsco moet in bevroren toestand aankomen'', geeft de woordvoerder als voorbeeld.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.