*

 
dossier

Archief

CDU wil Kohl desnoods voor rechter slepen

Van onze redactie buitenland − 22/01/00, 00:00

De top van de Duitse CDU wil Helmut Kohl desnoods via de rechter dwingen de namen te noemen van de mensen die hem illegaal geld gaven voor de partij.

Kohl moet over de brug komen, wil de CDU de diepe crisis waarin de partij verkeert, te boven komen, aldus de prominente christen-democraat Heiner Geissler.

Kohl weigert nog steeds te zeggen van wie hij tussen 1993 en 1998 zo'n twee miljoen mark voor de kas van de Duitse christen-democraten kreeg. Volgens de oud-bondskanselier gaf hij zijn geheime donors zijn woord. En tegenover de partij deed hij slechts zijn plicht, zei hij deze week nadat het CDU-bestuur hem als ere-voorzitter had geschrapt.

Geissler refereerde donderdagavond laat voor de Duitse tv-zender ZDF aan die uitspraak. ,,Als voormalig voorzitter van de partij is het (juist) zijn plicht ons de informatie te geven.'' Geissler, voormalig algemeen secretaris van de CDU, is binnen de partij een erkend criticus van Kohl, maar eerder op die dag had ook partijvoorzitter Wolfgang Schüuble al op de mogelijkheid van een gang naar de rechter gehint.

De CDU staat onder enorme druk om meer actie te ondernemen. De partij keldert in de peilingen. Als er nu verkiezingen worden gehouden, zal de partij nog maar 36 procent van de stemmen behalen. Twee maanden geleden was dat nog 45 procent.

59 procent van de ondervraagden vindt dat Kohl zich geheel moet terugtrekken uit de politiek. Liefst tweederde meent dat hij de namen van de mensen die hem geld gaven, moet noemen.

Het weekblad Die Zeit somde gisteren een aantal vragen op die de CDU-top in alle openheid aan de oud-bondskanselier kan stellen. Heeft Kohl indertijd gevraagd waarom zijn geldschieters onbekend wilden blijven? Zo ja: waarom? En waarom maakte dat verzoek hem niet wantrouwig? Heeft hij de betrokkenen inmiddels gevraagd hem van zijn zwijgplicht te ontslaan? Zo niet: waarom niet? En zo ja: waarom hebben ze dat niet gedaan?

De partij kan Kohl ook nog vragen om een wederzijdse vertrouwenspersoon in te lichten, aldus Die Zeit. Als de oud-bondskanselier zelfs daartoe niet bereid is, dan rijst de verdenking dat hij criminelen dekt.

De Berlijnse justitie bevestigde gisteren dat zij een onderzoek is begonnen naar Wolfgang Hüllen, de medewerker van de CDU/CSU-fractie in de Bondsdag die woensdag zelfmoord pleegde. De Duitse pers speculeerde gisteren op een zijdelings verband tussen zijn dood en de zwart-geldaffaire. Hüllen zou geld uit de kas van de fractie hebben gestolen, iets wat bij het interne onderzoek van de CDU naar de affaire zou zijn ontdekt.

mailIcon print |