PvdA-fractievoorzitter Melkert wil opnieuw proberen de begrotingsspelregels van de paarse coalitie open te breken. Van de financiële meevallers van volgend jaar, die hij tussen 15 en 25 miljard gulden schat, mag straks geen gulden meer gaan naar lastenverlichting.
Een deel van de meevaller moet volgens Melkert nog wel gaan naar aflossing van de staatschuld. De rest kan worden geïnvesteerd in het wegwerken van de wachtlijsten in de zorg en in het onderwijs.
In het tv-programma Buitenhof stelde Melkert gisteren dat het 'niet meer aan de kiezers is uit te leggen' dat aan de ene kant de welvaart toeneemt en aan de andere kant de kwaliteit van de overheid telkens afneemt. Burgers hebben volgens hem al genoeg lastenverlichting gekregen. ,,Daar moeten we maar een streep onder trekken'', aldus Melkert.
Het is niet de eerste keer dat de PvdA-fractievoorzitter de zogeheten Zalmnorm probeert aan te pakken. Volgens deze afspraak moeten de inkomstenmeevallers worden verdeeld over de aflossing van de staatsschuld en lastenverlichting. Extra investeringen voor onderwijs en zorg moet worden gevonden binnen de bestaande uitgaven.
Ad Melkert zoekt met zijn pleidooi voor afschaffing van de Zalmnorm de confrontatie met coalitiepartner VVD. D66-fractievoorzitter Thom de Graaf heeft zich eerder ook al uitgesproken voor de afschaffing van de Zalmnorm.
De VVD voelt echter niets voor nieuwe afspraken. ,,Het lijkt me niet nodig het regeerakkoord open te breken voor het laatste jaar van de regeerperiode'', zo reageerde VVD-woordvoerder Van Beek. ,,Tot nu toe zijn we er met de huidige spelregels steeds uitgekomen. Ik verwacht dat dat ook volgend jaar zal lukken''.
Van Beek denkt dat er langs andere weg voldoende ruimte is voor eventuele extra investeringen in onderwijs en zorg.
De woordvoerder financiën van de VVD waarschuwt ervoor dat niet te veel miljarden in een keer voor deze sectoren moeten vrijkomen omdat het efficiënt besteden ervan een hele klus is.
SP-fractievoorzitter Marijnissen wil morgen tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer van minister Zalm (financiën) een reactie hebben op de uitlatingen van Melkert.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.