Toen hun groezelige, door de overheid gebouwde flat in Shanghai te klein werd deden Zhang Ping en haar man iets wat voorheen ondenkbaar was: ze sloten een hypotheek af en kochten een groter huis.
Het stel maakte als een van de eersten in China gebruik van de mogelijkheid om een huis te kopen. Peking wil ervoor zorgen dat mensen meer aandacht besteden aan hun woonomgeving, en dat kan door middel van eigen woningbezit. Het belangrijkste middel om dat te bevorderen is de hypotheek. In het Westen en in Japan is dat niets bijzonders, maar in een land waar 10 jaar geleden nog niemand een eigen huis had is het een radicale vernieuwing.
Commerciële hypotheken kunnen in Shanghai sinds 1996 worden afgesloten. Ze zijn aan een enorme opmars bezig. De consumenten storten zich massaal op de huizenmarkt, ook al omdat de centraal geleide economie hun weinig andere kansen biedt om te investeren.
,,Van onze vrienden huurt niemand meer'', zegt de 38-jarige Zhang, die werkt voor een impresariaat van de staat. Shanghai, een stad met 13 miljoen inwoners, dient als proefgebied voor hervormingen. Volgens onroerendgoedfirma Jones Lang Wootton zijn in de stad zelf 180000 huizen met een hypotheek gekocht, in het hele land hebben banken 60 miljard gulden gestoken in particuliere woningbouwprojecten en hypotheken. Aan de rand van Shanghai en andere steden verrijzen hele wouden van flats en rijtjeshuizen.
Zhang en haar man namen in 1997 hun toenmalige flat over van het bedrijf waar Zhangs man werkt. Vorig jaar kochten ze in de privésector een flat met drie slaapkamers. Daarvoor betaalden ze 77000 gulden, waarvan ze de helft leenden. Aan opknapwerk en inrichting hebben ze ruim 50000 gulden uitgegeven. Hun oude flat gaan ze verhuren. ,,Een paar jaar geleden zou dit onmogelijk zijn geweest'', zegt Zhang.
Het huiseigenaarschap heeft grote invloed op de levensstijl van de Chinezen. Tot voor een jaar woonden de cardioloog Tang Qun en haar man in een flat van het ziekenhuis. De huur bedroeg 25 gulden per maand, de oppervlakte van de flat -waar ze woonden met hun 5-jarige zoontje, Tangs moeder en broer- bedroeg 59 vierkante meter. In februari kocht het echtpaar een flat van 142 vierkante meter, waarvoor ze een hypotheek afsloten van 97000 gulden met een looptijd van tien jaar. Hun zoontje heeft nu een eigen slaapkamer. ,,We wonen hier vorstelijk'', zegt de 34-jarige Tang glimlachend, zittend op een leren bank in de in Scandinavische stijl ingerichte woonkamer.
De rentetarieven in China schommelen rond de 5,5 procent, maar overheidswerknemers kunnen gesubsidieerde leningen krijgen tegen een rente van één procent. Banken vragen aanbetalingen van minstens 40 procent.
Behalve hypotheken verschaffen de staatsbanken sinds kort ook consumentenkredieten voor de aanschaf van auto's en andere goederen. De Chinese regering wil zo de groei in de privésector stimuleren. Ook buitenlandse bedrijven willen dat dergelijke kredieten beschikbaar komen. Volkswagen verkocht vorig jaar in Shanghai ruim 10000 auto's op afbetaling. General Motors zoekt een Chinese bank die garant wil staan voor leningen voor de aanschaf van auto's.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.