*

 
dossier

Archief

Aandelenbeurs verzandt in twijfel over alles

Van onze redactie economie − 23/02/01, 00:00

AMSTERDAM - Bijna drie jaar verder en niets opgeschoten. Dat zullen beleggers verzuchten die hun geld consequent in een AEX-portefeuille hebben gestoken. Gisteren zakte de belangrijkste index van de Amsterdamse beurs door de 600-puntengrens. De slotstand was 594,22.

Het gaat al maanden niet goed met de AEX, de barometer van de Amsterdamse beurs. Daar lijkt een simpele verklaring voor: het vertrouwen in de technologiefondsen is radicaal verdwenen. Zie immers wat er in de Verenigde Staten gebeurt bij de technologiebeurs Nasdaq. Die is in een jaar tijd van 5048 naar 2200 punten gekelderd, een daling van 56 procent. De ene beurslieveling na de andere valt er van zijn voetstuk.

Maar zo eenvoudig ligt het in Amsterdam niet. De index verloor hier in een jaar tijd slechts 8 procent en zakte van 647 naar 594 punten. Bovendien hieven de beurshandelaren begin september nog het glas omdat de index voor het eerst in de historie boven de 700 punten was gekomen. Terwijl half maart de internetgekte zijn hoogtepunt had bereikt en daarna voor pijlsnel dalende koersen zorgde, klom de AEX dus nog omhoog.

De AEX is dan ook niet een soort technologie-index, al hebben Philips, KPN en UPC, om maar een paar grote verliezers te noemen, uiteraard wel bijgedragen aan de kwakkelkoers van de index. Het belang van de ict-sector is voor de AEX echter beperkt, samen maken deze fondsen 15 procent uit van de index. Dat is nauwelijks meer dan Shell (13 procent) in zijn eentje vertegenwoordigt en veel minder dan de financiële hoek (36 procent) bijdraagt. ING alleen maakt al 15 procent van de index uit.

De laatstgenoemde fondsen hebben de afgelopen maanden ook geen positieve bijdrage geleverd aan de stemming onder beleggers. ING is nog de beste van de klas. Vergeleken met een jaar geleden is het aandeel nu 40 procent meer waard, maar vergeleken met begin september is de koers hetzelfde gebleven.

Philips en KPN doen het zonder meer veel slechter, met koersdalingen van respectievelijk min 35 en min 60 procent. Maar zoals gezegd zakten de koersen van ict-fondsen, en met name die van KPN, al sterk voor september. Toen konden de niet-ict aandelen die ontwikkeling nog ruimschoots compenseren. Dat is sinds september echter niet meer het geval.

De twijfel onder beleggers is nu veel algemener en daardoor kon de AEX gisteren niet alleen onder de 600-puntengrens zakken, maar ook onder de 597 punten die in juli 1998 als record op het bord verschenen. In de zomer van 1998 zorgde de Azië-crisis vervolgens voor een scherpe koersval op alle belangrijke beurzen. Na een voorspoedig herstel volgde in oktober 1999 de internet-hype, een zeepbel die in maart vorig jaar uiteenspatte.

Al met al is de beurs nu dus terug op het bepaald niet slechte niveau van medio 1998. Dat lijkt een mooie basis voor hernieuwde groei. Maar of die zich nu zal aandienen, is voor sommigen nog maar de vraag. Volgens analisten van bijvoorbeeld effectenbank Stroeve vormde 596 punten een steunniveau. Nu de index daaronder is geëindigd, ligt de weg naar een verdere daling naar 527 punten helemaal open, aldus Stroeve.

mailIcon print |