PESHAWAR - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR begint vandaag met de bouw van negen nieuwe vluchtelingenkampen langs de grens tussen Pakistan en Afghanistan. De centra, bedoeld voor nieuwe vluchtelingen, liggen in uiterst onherbergzaam gebied.
De kampen moeten elk plaats bieden aan minimaal 10000 mensen. Dat kan oplopen tot 100000 mits er voldoende water voorhanden is, zegt de UNHCR-woordvoerder in Peshawar, Yussuf Hassan.
Vier van de kampen liggen in de noordwestelijke grensprovincie, die door een bergketen van Afghanistan is gescheiden. Dit gebied wordt meestal aangeduid als tribaal gebied en staat bekend als zeer gevaarlijk, vanwege misdaad en wetteloosheid. De vijf andere liggen in de zuidelijke provincie Baluchistan.
De VN-vluchtelingenorganisatie heeft haast met het bouwen van de kampen. Mochten er aanvallen op Afghanistan worden uitgevoerd dan vreest de UNHCR dat mogelijk een miljoen Afghanen zullen vluchten. Volgens schattingen zijn er in Pakistan al twee miljoen Afghaanse vluchtelingen.
De Unhcr is niet erg ingenomen met de afgelegen locaties die door de Pakistaanse overheid zijn aangewezen, maar heeft weinig keus. Woordvoerder Yussuf Hassan: ,,Het is geen kwestie van tevreden of niet tevreden zijn. De Pakistaanse regering heeft ons deze locaties gegeven en we moeten er het beste van zien te maken.'
De vluchtelingenorganisatie hoopt over een week klaar te zijn met de basisvoorzieningen. Hassan: ,,Het terrein is buitengewoon moeilijk. De grond moet eerst vlak gemaakt worden, maar tot nu toe hebben we nog geen oplegger kunnen vinden die de bulldozers over de smalle bergpaden kan vervoeren.'
Behalve het gevaar voor ontvoeringen in het tribale gebied, is er nog een 'cruciaal' probleem, zegt Hassan. ,,We moeten de vluchtelingen ten minste tien liter water per persoon per dag kunnen geven. En water is hier erg schaars.'
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.