*

 
dossier

Archief

Oud-koning Simeon II wordt Bulgaars premier

Door: redactie − 13/07/01, 00:00

SOFIA - De voormalige koning van Bulgarije, Simeon II, wordt premier van zijn land.

Hij is gisteren officieel voorgedragen voor de post. Het parlement zal er naar verwachting op 24 juli mee instemmen.

Simeon (64) had lange tijd in het midden gelaten of hij wel premier wilde worden. ,,Ik denk alleen aan het welbevinden van de kiezers en hoop dat we zullen bereiken wat we hebben beloofd'', zei hij met een verwijzing naar de verkiezingen van 17 juni. Die werden door zijn partij, de Nationale Beweging voor Simeon II (NDS) met overmacht gewonnen. De partij kreeg 120 zetels in het parlement, één te weinig voor een absolute meerderheid.

Simeon, die nauwelijks politieke ervaring heeft, is de eerste voormalig monarch die politieke macht krijgt in het post-communistische Oost-Europa, en meteen de machtigste post in Bulgarije gaat bekleden. Hij werd in 1946 op negenjarige leeftijd verbannen. Simeon was toen drie jaar koning, maar een vermoedelijk door de communisten vervalst referendum maakte daar een einde aan. Later kreeg hij asiel in Spanje en werd zakenman.

De nieuwe premier wacht de naar eigen zeggen 'extreem zware en ingewikkelde' taak de hooggespannen verwachtingen waar te maken. Hij heeft het volk 'een beter leven' binnen 800 dagen beloofd en een eind aan de wijdverbreide corruptie en misdaad.

mailIcon print |