Het bundelen van snelwegen en spoorlijnen is niet altijd de beste oplossing voor meer transportcapaciteit in een volgebouwd Nederland.
Daarbij moet meer aandacht worden besteed aan de veiligheid van deze zogenoemde transportcorridors. Deze conclusies trekken twee promovendi van de Technische Universiteit Delft na onderzoek.
,,Men bekijkt nu los van elkaar de veiligheidsaspecten van bijvoorbeeld een autosnelweg en die van een railverbinding'', zegt Nils Rosmuller die morgen promoveert op een analyse van de veiligheid van de gebundelde verkeersstromen. ,,Maar wat als de trein ontspoort en op de autosnelweg terechtkomt?''
De onderzoeker keek kritisch naar twee drukke verkeersaders. Het ging om de corridor Amsterdam-Utrecht, met de snelweg A2, het Amsterdam-Rijnkanaal en het spoor tussen deze steden, en de corridor Rotterdam-Antwerpen. Op dit traject ligt op termijn de HSL-zuid naast de snelweg A16 en de normale spoorlijnen.
Rosmuller concludeert dat de kansen op een ongeval bij transportcorridors weliswaar niet groter zijn dan bij niet-gebundelde infrastructuur, maar dat de gevolgen en aard ernstiger kunnen zijn.
De informatievoorziening aan belanghebbenden, zoals hulpverleners, is volgens Rosmuller ook erg belangrijk. Ontwerpers van wegen en spoorlijnen moeten meer gaan samenwerken met organisaties als bijvoorbeeld de brandweer als ze beginnen aan een project.
Joris Willems promoveert ook morgen op een onderzoek naar de meerwaarde van transportcorridors. ,,Ik denk dat beleidsmakers heel goed moeten weten dat bundeling van infrastructuur ook betekent dat bijvoorbeeld geluidsoverlast heel geconcentreerd raakt'', stelt Willems in een toelichting.
,,Weliswaar heeft bij bundeling niet heel Nederland er last van, maar je zal er maar naast wonen.''
Willems stelt dat per situatie moet worden bekeken of het gebied een gebundelde infrastructuur verdraagt. Hij ontwikkelde een kader om de voor- en nadelen van een verkeerscorridor tegen elkaar af te zetten. ,,Het is niet zo dat bundelen per definitie beter is dan niet-bundelen'', schrijft Willems.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.