*

 
dossier

Archief

Niet groots

JAN VISSER − 28/01/97, 00:00

Januari begon groots, maar een plaatsje op de 'eregalerij der koudsten' kan de louwmaand wel vergeten. De gemiddelde temperatuur te De Bilt is namelijk gestegen tot ongeveer - 1,5'. Daardoor kan januari al niet meer worden vergeleken met 1940, 1963 en 1942, die jaren eindigden respectievelijk op gemiddeld - 5,5', - 5,3 en - 5,1. Ook de louwmaanden van 1941, 1979, 1985 en 1987 hoeven hun positie in de top tien niet af te staan.

Of de winter als geheel de groten van de twintigste eeuw nog kan bijbenen, hangt van de sprokkelmaand af. In die maand zullen hoge-drukgebieden meer doorzettingsvermogen richting Noord-Europa en/of IJsland aan de dag moeten leggen.

Vooralsnog weinig signalen van hoge druk richting Scandinavië. Wel kan vrijdag een portie koudere lucht ons land bereiken, doordat een van Groenland naar het noorden van de Noordzee trekkend hogedrukgebied een vuist maakt tegen mildere en vochtige Atlantische luchtmassa's.

Vandaag opnieuw in het noorden en noordwesten de meeste zonneschijn. Elders wolkenvelden van een zwak front en de komende nacht worden in het hele land de gordijnen gesloten. Op een enkele plaats kan er dan ook wat neerslag vallen. De maximumtemperaturen bereiken waarden tussen 2 en 6', en er waait een meest zwakke wind uit noordelijke richtingen. Waar het bewolkt blijft, vriest het de komende nacht niet. Morgen wolkenvelden, geen noemenswaardige neerslag en temperaturen tussen 3 en 7'. Er staat vrijwel geen wind.

In opklaringsgebieden heeft het gisternacht matig gevroren. De vliegbasis Leeuwarden en Soesterberg maten - 7,4'. In het zuidoosten vroor het nauwelijks, door de aanwezigheid van bewolking. Daaruit viel tot in de middag plaatselijk motsneeuw. De Limburgse heuvels werden wit. Overdag een prachtige dag in het noorden en westen van het land. In het oosten, waar het 's nachts nog sterhelder was, raakte het echter ook bewolkt. Daar werden ook de laagste maxima gemeten. In een zonloos Brummen - 1,1 en op Deelen - 1,5'. Na de vorst van gisteren gingen op verschillende plaatsen ijsbanen open. Zelf heb ik nog enkele baantjes getrokken op prachtig glad ijs op de Waterlandroute bij Monnickendam. Gisteravond arriveerde een band met neerslag bij de Waddeneilanden.

mailIcon print |