JOHANNESBURG, PORT ELIZABETH (Reuters, AP, AFP) - De ex-vrouw van de Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela, Winnie Madikizela-Mandela, krijgt geen steun van de Vrouwenliga meer voor haar kandidatuur voor het vice-presidentschap van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Dit heeft een woordvoerster van de Vrouwenliga van het ANC gisteren bekendgemaakt.
Volgende week is het driejaarlijkse ANC-congres waar de verkiezing van de bestuursleden plaatsvindt. Winnie Mandela kan nog wel genomineerd worden als kandidaat, maar daarvoor is de steun van dertig procent van de afgevaardigden nodig.
De 63-jarige Winnie is voorzitter van de Vrouwenliga, die haar voordroeg voor het vice-voorzitterschap van het hele ANC. Maar de liga besloot na de negen dagen durende hoorzittingen van de Waarheids en Verzoeningscommissie de steun in te trekken. Tijdens de hoorzittingen werd Winnie beschuldigd van ontvoering, moord en aanslagen. Zij ontkent elke betrokkenheid.
Bovengenoemde commissie heeft gisteren de voormalige Zuid-Afrikaanse politieman Daniel Siebert (51) gehoord, die erkende dat hij de zwarte anti-apartheidsactivist Steve Biko heeft mishandeld tijdens een verhoor. Maar hij ontkende dat die mishandeling de dood van Biko tot gevolg had.
Biko was dertig jaar toen hij stierf. Het apartheidsregime schilderde hem destijds af als een terrorist, omdat hij zwarten had voorgehouden dat zij trots moesten zijn op hun achtergrond en cultuur. Zijn dood leidde tot grootschalige protesten in Zuid-Afrika en daarbuiten, en stimuleerde op die manier de antiapartheidsbeweging enorm. Biko stierf in september 1977 nadat hij in de gevangenis van Port Elizabeth was verhoord. Vijf van de agenten die hem verhoorden, hebben de commissie om amnestie gevraagd. Een paar van hen blijft getuigen dat Biko's dood het gevolg was van een ongeluk.
In september hoorde de commissie al het hoofd van het ondervragingsteam van destijds. Ex-kolonel Harold Snyman zei toen dat Biko de agenten aanviel en bij de worsteling zijn hoofd stootte tegen een muur. Maar ten minste een van de politiemannen heeft in zijn getuigenis geschreven dat Biko tijdens de ondervraging met kracht en met het hoofd vooruit tegen een muur is gesmeten.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.