Het is een persoonlijke overwinning voor topman A. Risseeuw van automatiseerder Getronics. Jarenlang streed hij met de overheid om het staatsbedrijf Roccade in Zoetermeer in handen te krijgen. Eindelijk is het gelukt. Hij heeft daarmee een vette vis gevangen, want Roccade is redelijk gezond en heeft een dikke orderportefeuille binnen de overheid.
Samen hebben de twee zo'n 11 000 werknemers, een omzet van drie miljard gulden en een martkaandeel in Nederland van zo'n tien procent. Met dit vooruitzicht wierpen beleggers zich gisteren op het aandeel Getronics. Dat spoot met 7,60 gulden omhoog tot 70,80 gulden.
De 4000 werknemers van Roccade mogen blij zijn. Getronics biedt ze allemaal opties aan. Ook wil Getronics de huidige arbeidsvoorwaarden ongewijzigd overnemen. Met het optieplan gaat een grote wens van het personeel in vervulling.
De overheid maakte maandag na beurs bekend alleen nog met Getronics te onderhandelen. De automatiseerder uit Amsterdam zou het beste bod uitgebracht hebben en het beste zakenplan hebben ingediend. De andere overgebleven partij, het Amerikaanse IBM, viel af. Analisten reageerden gisteren wat lacherig op de vraag of de koop inderdaad voor sinterklaas rond zal zijn, zoals de overheid zegt. De afwikkeling van de verkoop van het vroegere Rijkscomputercentrum (RCC) duurde uitzonderlijk lang, bijna twee jaar. Terwijl allang bekend was dat Getronics Roccade wilde inlijven.
Getronics ís A. Risseeuw. Als een generaal over zijn leger bestuurt hij het bedrijf, zei ooit een vakbondsman. Zijn aanpak maakt hem lang niet overal geliefd. Veel ruimte voor inbreng van anderen zou hij niet hebben. Binnen Roccade leeft de hoop dat met de koop de sfeer in het concern wat zal verzachten. Risseeuw is inmiddels zestig jaar oud. Blijft hij Getronics leiden, dan is het wel even afwachten of die hoop uitkomt.
De spraakmakende topman komt oorspronkelijk van handelshuis SHV, eigenaar van onder meer de Makro. Hij werkte begin jaren tachtig bij de dochter die zich bezighield met de verkoop van computers. Via een management buy out verliet Risseeuw het moederbedrijf en doopte zijn eigen concern om in Getronics. Hij wilde zich geheel toeleggen op automatisering en dienstverlening. Dat was in 1983, SHV behield zo'n veertig procent van de aandelen en bracht die twee jaar later met winst naar de beurs.
De formule van Risseeuw werkte goed, het bedrijf groeide hard. Sinds de beursgang in 1985 gingen winst en omzet elk jaar steevast met dubbele cijfers omhoog. Getronics is daarom al jaren het lievelingetje van beleggers. Risseeuw is financieel sterk en brengt het bedrijf tot grote hoogte, zei gisteren een analist.
Maar hij wordt ook hard en arrogant genoemd. Risseeuw trachtte al voor de openbare verkoop van Roccade de zaak in zijn voordeel te beslissen. Roccade-topman H. Bosma wilde wel met het succesvolle Getronics verder. De topmannen bedachten een slimme constructie. Zij kochten twee jaar geleden hun gezamenlijke concurrent Raet en maakten een aantal aanvullende afspraken die Getronics en Roccade alvast nader tot elkaar brachten. Raet heeft zo'n 1100 medewerkers en is gespecialiseerd in de automatische verwerking van salarisstroken, een markt waar beide concerns veel in zagen.
De mogelijke andere kopers van Roccade waren onaangenaam verrast. Evenals de eigenaar van Roccade, de Nederlandse Staat. Maar de Staat liet zich niet intimideren. Ook andere gegadigden dienden een eerlijke kans te krijgen, klonk het in Den Haag. Dat zou bovendien de verkoopprijs naar boven schroeven. De verkoop van Roccade kwam zodoende niet rond in 1996, zoals aanvankelijk was gedacht. Daarop nam Getronics het resterende deel van Raet van Roccade over. Die transactie was niet nodig geweest als de Staat al eerder tot het besluit was gekomen dat Getronics het staatsbedrijf zou mogen kopen.
Daarna was Risseeuw lange tijd pessimistisch over zijn kansen op Roccade. In maart, bij de presentatie van de wederom zeer positieve jaarcijfers, viel hij de overheid hard aan. “Als Roccade normale aandeelhouders had gehad, zouden we al 3,5 jaar geleden zijn gefuseerd”, zei hij boos. Hij vreesde dat de overheid “alleen maar geld wilde zien” en dat de verkoopprijs te hoog zou worden voor Getronics.
Het is hem toch gelukt: zijn bod en zakenplan waren voor de overheid overtuigender dan die van de concurrent. Daarmee verruimt hij de perspectieven van zijn eigen bedrijf aanzienlijk. De combinatie wordt het grootste automatiseringsbedrijf van Nederland en komt in de Europese top-5.
Tussen de 700 miljoen en de 1 miljard gulden zal Risseeuw voor Roccade betalen. Dat kan hij niet financieren zonder een flinke emissie, voorspelt analist Paul van Doorn van Kempen & Co. Die zal zeker 600 miljoen gulden moeten opbrengen. Eén ding weet deze analist al zeker: geïnteresseerden genoeg voordie nieuwe aandelen. Getronics wacht, samen met Roccade, een mooie toekomst.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.