*

 
dossier

Archief

Rechter vindt solidariteit met Amerikaanse collega's geen goed argument

Door: redactie − 27/08/98, 00:00

AMSTERDAM (ANP) - Piloten van KLM mogen vanaf het komende weekeinde geen werk weigeren ter ondersteuning van mogelijke stakingsacties van piloten van alliantiepartner Northwest Airlines. Dat heeft de Amsterdamse rechtbankpresident mr. J. Peeters gisteren bepaald.

Kern van het verbod is dat er geen conflict bestaat tussen KLM en de Vereniging van Nederlandse verkeersvliegers over de arbeidsvoorwaarden. Er is zelfs onlangs nog een nieuwe cao afgesloten, overwoog de rechter. Mocht de VNV nadere afspraken wilen maken over de werkgelegenheid van KLM-piloten in verband met de alliantie met Northwest, dan moet daarover eerst worden onderhandeld.

Solidariteit met de Amerikaanse collega's vindt de rechter ook geen goed argument, omdat de staking zich toch tegen de eigen werkgever richt. De VNV wilde haar leden oproepen om ter ondersteuning van acties bij Northwest Airlines de vlucht Amsterdam-Minneapolis niet langer uit te voeren. In een later stadium zouden daar de vluchten op Memphis en Detroit nog bij kunnen komen. KLM stapte daarop naar de rechter om de staking te laten verbieden.

KLM toonde zich tevreden over de uitspraak van de rechter. De directie zal de VNV uitnodigen om nader te overleggen over kwesties, waarover de VNV zich bezorgd maakt.

Het gaat daarbij bijvoorbeeld over het weglekken van werkgelegenheid, mocht bij Northwest Airlines een goedkope cao worden afgesloten. De verkeersvliegers zijn bang dat in een dergelijk geval meer Northwest-materieel wordt ingezet op routes die KLM en Northwest gezamenlijk exploiteren.

De VNV toonde zich ook ingenomen met het vonnis. Uit de rechterlijke uitspraak zou blijken dat de piloten geen besmet werk hoeven te doen.

mailIcon print |