*

 
dossier

Archief

Amir wil moord op Rabin te gelde maken

INEZ POLAK − 04/01/96, 00:00

AMSTERDAM - De moordenaar van de Israëlische premier Rabin, Jigal Amir, wil zijn verhaal te gelde maken. De Israëlische radio meldde gisteren dat Amir hoopt de auteursrechten voor een film en een boek te kunnen verkopen aan belangstellenden in het buitenland. Met de opbrengst zou hij zijn verdediging en die van zijn broer Chagai willen bekostigen.

Zijn advocaat, Mordechai Ofri, bevestigde gisteren dat Amir aan het schrijven geslagen is. Maar hij kon niet zeggen of (een deel van) de opbrengst hem ten goede zou komen. Over de financiering van de advocaten - Amir heeft er twee - bestaat nog al wat onduidelijkheid. Hardnekkige geruchten willen dat een rijke Canadees-joodse zakenman de verdediging bekostigt. Maar de zakenman zelf ontkent en volgens de Israëlische pers is de man de laatste tijd in de financiële problemen geraakt en in feite bankroet.

Amir is twee weken geleden overgebracht naar de gevangenis in Beer Sjeva, waar hij in een geheel geïsoleerde cel zit - tot zijn ongenoegen. Hij heeft nu om overplaatsing gevraagd omdat naar zijn zeggen zijn cel te koud is en het voedsel niet koosjer. Zo beklaagt hij zich in zijn petitie aan het hof dat hij vlees opgediend kreeg op een bord dat slechts voor melkspijzen bedoeld is. Volgens de joodse spijswetten moeten melk en vlees strikt gescheiden zijn. Hij klaagt tevens dat het voedsel dat hem opgediend wordt weliswaar goedgekeurd is door het opperrabbinaat maar niet voldoet aan de veel striktere eisen van de ultra-orthodoxe rabbijnen. Amir heeft ook bezwaar aangetekend tegen zijn eenzame opsluiting en toestemming gevraagd om te bidden in gezelschap van het daartoe voorgeschreven quorum van tien mannen.

De gevangenisautoriteiten hadden besloten tot eenzame opsluiting mede om Amir te beschermen. Sommige gevangenen hebben openlijk gedreigd “Amir om zeep te brengen als ze hem tegenkomen”. Binnen de gevangenis wordt speciaal toezicht gehouden bij de voorbereiding van het voedsel van Amir uit vrees voor pogingen tot vergiftiging.

Daarnaast hebben de gevangenisautoriteiten bewust besloten Amir slechts de minimaal vereiste voorzieningen te verschaffen. Zo is zijn verzoek om een televisie afgewezen. “Wij denken daarmee te handelen volgens de wil van het volk”, aldus een gevangenisfunctionaris. Wel krijgt Amir dagelijks een krant.

Het proces tegen Jigal Amir zal op 23 januari worden hervat. De verwachting is dat het van korte duur zal zijn. Amir heeft al bekend dat hij Rabin heeft vermoord tijdens de vredesdemonstratie op vier november. Meteen daarop zal het proces tegen zijn medeplichtigen beginnen, zijn broer Chagai en zijn vriend Dror Adani, en mogelijk nog tegen anderen die op de hoogte waren van zijn plannen.

mailIcon print |