De eerste helft van september is buitengewoon warm geweest. De gemiddelde temperatuur over het tijdvak 1-15 september is in De Bilt uitgekomen op 18,6' tegen normaal 14,5. In deze eeuw was het alleen in 1949 nog iets warmer met gemiddeld 18,7'. De septembermaand van 1949 is met 17,2' uiteindelijk ook de warmste maand van de eeuw geworden. Op de tweede plaats staat 1947: over de eerste 15 dagen gemiddeld 18,1'; de hele maand kwam uit op 16,8'.
Hoewel voor september 1999 een hoge classificatie statistisch gezien voor de hand ligt, is het uiteraard geen uitgemaakte zaak dat de nazomermaand eveneens in de prijzen valt. Een verkilling tijdens de laatste week zou een hoge notering in de weg kunnen staan. Een opmerkelijke prestatie kwam voor rekening van 1961. Tot de zestiende bedroeg het maandgemiddelde 15,8, maar over de hele maand kwam september uit op 16,4'. Dat betekende een derde plaats. Een heel warme fase deed zich toen na 15 september voor. Op 16 en 19 september werd het in De Bilt 28'.
Met een zuid- tot zuidwestelijke luchtstroming wordt vandaag licht onstabiele lucht aangevoerd. Daarin komen enkele buien tot ontwikkeling (vanochtend voornamelijk in het noorden) maar gedurende het grootste deel van de dag blijft het op de meeste plaatsen droog, met vooral in de middag wat meer zonneschijn. De temperaturen stijgen tot maximaal 21' en er waait een zwakke tot matige zuid tot zuidwestenwind. Aan de voorzijde van een sterk activerende depressie ten westen van de Britse eilanden gaat de wind morgen uit het zuiden tot zuidoosten waaien. Verder blijft het op de meeste plaatsen droog en er zijn perioden met zon. De temperaturen komen uit op maximaal 20 tot 23'. Op zondag gaan er buien vallen, maar mocht het front vertragen dan zou het overdag nog best kunnen meevallen. Door tegenwerking van een hogedrukgebied boven het noorden van Europa lijkt het front na het weekeinde boven Nederland te gaan stagneren. Daardoor aanhoudende regenkansen.
Vooral in het oosten en noordoosten is tussen woensdagavond en gisterochtend heel veel regen gevallen. In de stad Groningen viel 39 mm, Gieten 37 en in Enschede 33 mm. Bovendien heeft het hevig geonweerd. Op tal van plaatsen sloeg de bliksem in en werd schade aangericht. Hier en daar vlogen de stopcontacten uit de muur. Overdag in het noorden en noordwesten enkele buien (Winkel 7 mm) maar vooral 's middags flink wat zon en opnieuw twintigers.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.