DOESJANBE (AP, Reuter, AFP) - De president van Tadzjikistan, Emomali Rachmonov, wil ingaan op de eisen van twee krijgsheren die de hoofdstad Doesjanbe bedreigen.
Rachmonov, ooit aan de macht gebracht door de twee krijgsheren, zei in het parlement dat hij wil praten. De oud-communist overweegt het ontslag van de minister van defensie, de stafchef van de strijdkrachten en de eerste vice-premier.
Krijgsheer Boimatov, burgemeester van Toersoenzade, is met muitende soldaten opgetrokken tot op 5 kilometer van Doesjanbe. Behalve het vertrek van bijna de hele regering - alleen Rachmonov en zijn minister van binnenlandse zaken mogen blijven - eist Boimatov een vreedzaam einde aan de burgeroorlog. Rachmonov strijdt sinds '92 met islamitische fundamentalisten, die vooral vanuit Afghanistan opereren.
De andere krijgsheer, Choedoberdjev, stelt dezelfde eisen en wil deelnemen aan de onderhandelingen tussen de regering en de fundamentalisten. Choedoberdjev, commandant van een legerbrigade, heeft een gesprek met Rachmonov vooralsnog van de hand gewezen.
Rachmonov ondervindt kritiek vanuit Rusland, dat hem steunt met 25 000 militairen. Moskou vindt dat Rachmonov maar eens een oplossing moet uitwerken met de oppositie. Rusland bemoeit zich met Tadzjikistan uit vrees voor de islamitische fundamentalisten. Bovendien heeft Moskou nog 600 miljoen dollar tegoed van het bewind in Doesjanbe. Maar de Russen willen zich nog niet mengen in het conflict tussen de president en de beide krijgsheren.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.