LIMA (AP, Reuter) - De gijzelnemers in de residentie van de Japanse ambassadeur in Lima hebben gisteravond negen gijzelaars vrijgelaten. Zij wandelden, kennelijk in goede gezondheid, naar buiten, begeleid door functionarissen van het Rode Kruis. Eerder op de dag kwamen de ambassadeur van Honduras en de Argentijnse consul-generaal vrij, daarna zeven anderen.
Ondanks de vrijlating is het aanvankelijke optimisme over een spoedig einde aan de gijzeling gisteren getemperd. De rebellen van Tupac Amaru lieten journalisten weten, niet van plan te zijn hun actie te beëindigen zolang hun kameraden nog in de gevangenis zitten.
Het was voor het eerst dat de rebellen journalisten toelieten tot de residentie van de Japanse ambassadeur, die sinds drie weken bezet is. Toen de journalisten dichterbij kwamen, schreeuwde een van de gijzelnemers, vermoedelijk de leider, Nestor Cerpa, verwensingen aan het adres van de regering door een megafoon, en ontkende dat de rebellen terroristen waren.
“Waar we mee te maken hebben is staatsterrorisme, waardoor duizenden kinderen van de honger sterven”, zei de guerrillero. Hij riep de journalisten op om een kijkje te gaan nemen in de gevangenissen waar de rebellen in de cel zitten, en waar de omstandigheden te vergelijken zouden zijn met een doodstraf.
“Strijd is alles wat ons nog rest.” Hij herhaalde de eis tot onmiddellijke vrijlating van de leden van Tupac Amaru.
In een verklaring van zaterdag stond die eis niet meer vermeld, waardoor de hoop ontstond dat de rebellen bereid waren tot een compromis. Ook gisteren en eergisteren waren er tekenen geweest die erop leken te duiden dat der gijzelaars spoedig zouden vrijkomen. Op maandagavond waren vanuit de residentie geluiden te horen waaruit bleek dat er een feestje aan de gang was. Er werd gejuicht en gezongen, waardoor bij de buitenstaanders de hoop groeide dat er op oudejaarsdag meer gijzelaars zouden worden vrijgelaten.
Niet bekend
Ook de Peruaanse president, Alberto Fujimori, leek zijn standpunt te hebben verzacht. Hij toonde zich gisteren bereid om de rebellen een vrije doortocht naar het buitenland te garanderen, mits zij alle 74 overgebleven gijzelaars vrijlaten en hun wapens inleveren.
Maar de harde taal van de rebellen boorde alle optismisme over een spoedig einde gisteren de grond in.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.