Van een onzer verslaggeefsters HILVERSUM - Het vlieg- en treinverkeer in Nederland is soms het doelwit van mensen die met zendapparatuur opzettelijk de radiocommunicatie in de war schoppen. Deze zogeheten 'intruders' geven valse instructies aan piloten. Ook machinisten, de politie, brandweer en ambulances kunnen doelwit zijn van deze saboteurs.
Dat zei woordvoerder J. Verduijn van de Rijksdienst voor Radiocommunicatie (RRC) gisteravond in het tv-programma Netwerk. De afgelopen twee jaar hebben zich zeker 25 riskante incidenten voorgedaan door toedoen van saboteurs en zijn zes intruders gearresteerd.
Volgens Verduijn gebeurt het met enige regelmaat dat “vliegtuigen door intruders naar een andere richting of andere hoogte worden gedirigeerd.” Zo werden boven Nederland zeker tien keer piloten misleid. De luchtverkeersleiding van Eurocontrol in het werkgebied Benelux en Noord-Duitsland meldt dat de sabotage eens tot een onnodige doorstart leidde. Ook werd ten onrechte gemeld dat een vliegtuig in nood verkeerde.
Voorzitter B. Baksteen van de Nederlandse vereniging van verkeersvliegers is verontrust over deze situatie. “De borging kan een keer falen, evenals het waarschuwingssysteem, wat potentieel kan leiden tot ongevallen.” Hij vindt dat vooral piloten uit het Oostblok, die soms gebrekkig Engels spreken, de mist in kunnen gaan met een intruder.
Volgens minister Jorritsma (Verkeer en waterstaat) worden dit soort praktijken actief opgespoord: “Alle piloten die op Nederlande luchthavens vliegen worden door de luchtverkeersleiding gewaarschuwd voor intruders. Ook krijgen de piloten te horen op welke plaatsen zich mogelijk indringers ophouden.”
In een reactie zegt G. Knook van de Luchtverkeersbeveiliging Schiphol dat het nationaal maar ook wereldwijd om een miniem probleem gaat dat zelden voorkomt gezien de miljoenen uitzendingen tussen piloten en verkeerstoren. “Het is hooguit tien keer gebeurd dat we een illegale uitzending vermoedden. Daar zijn geen incidenten uit voortgekomen”. Volgns hem worden intruders onmiddellijk herkend. “Er zijn vaste afspraken en checks met eigen codes. Een piloot ontdekt makkelijk dat een melding vals is.” Knook erkent wel dat het mogelijk is in te breken op de luchtvaartbanden, waarvan de frequenties bekend zijn in vakkringen van zendamateurs.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.