De eerste editie van het vijfdaagse Internationale Film Festival Breda is gisteravond geopend met de bestsellerverfilming ’The Reader’, over de naoorlogse liefde tussen een Duitse schooljongen en een Duitse tramconductrice die elkaar na een stormachtige zomer uit het oog verliezen en pas jaren later weer ’vinden’ bij een nazi-tribunaal.
De Britse Kate Winslet kreeg voor de dramatische rol van de Duitse Hanna Schmitz onlangs een Oscar.
Omdat in de film analfabetisme een sleutelrol speelt, waren prins Constantijn en prinses Laurentien aanwezig bij de rode-loperpremière op het Bredase Chasséveld. Prinses Laurentien is voorzitter van de Stichting Lezen & Schrijven, een organisatie die de aandacht wil vestigen op de 1,5 miljoen Nederlanders die niet volwaardig kunnen deelnemen aan de samenleving, omdat zij problemen hebben met lezen en schrijven.
Volgens festivaldirecteur Leo Hannewijk had de literatuurverfilming ook perfect gepast bij zijn andere filmfestival, in Zeeland. Op dat festival, Film by the Sea (in het najaar voor de elfde keer in Vlissingen), staan literatuurverfilmingen centraal. Vorig jaar won de Franse schoolklasfilm ’Entre les Murs’ er de ’Film & Literatuur Award’.
„Omdat ’The Reader’ volgende week al in de bioscoop verschijnt, is de première deze week in Breda terechtgekomen”, legt Hannewijk uit. „Dat wil niet zeggen dat literatuurverfilmingen ook in Breda centraal staan, in tegendeel. We willen het hier meer over de beeldcultuur hebben. Met ’Crossing Borders’ bijvoorbeeld, een programma in het Graphic Design Museum. Hier komen filmmakers, gamers, mediakunstenaars en mediawetenschappers in het weekend samen om het over film in het digitale tijdperk te hebben, en over film op internet.”
Zoals Film by the Sea mede mogelijk wordt gemaakt door de gemeente Vlissingen en de provincie Zeeland, zo wist Hannewijk in samenwerking met de gemeente Breda en de provincie Brabant (samen goed voor ongeveer 450.000 euro) ook het Bredase filmfestival van de grond te krijgen. Het programma telt 60 speelfilms en 80 korte films. Aanwezig zijn buitenlandse filmmakers als Lukas Moodysson (Zweden) en de Palestijn Rashid Masharawi. Als gastconservator treedt op filmer/fotograaf Anton Corbijn.
„Naast de academie St. Joost, met een prima audiovisuele opleiding, Breda Photo, het Graphic Design Museum en een heuse Game Academy die in 2006 van start ging, presenteert Breda zich al aardig als stad van de beeldcultuur. Alleen een filmfestival ontbrak nog”, zegt Hannewijk die vanwege alle drukte zijn werkzaamheden als programmeur van het Movies that Matter Festival (volgende week in Den Haag) moest opzeggen.
Interessant in Breda is het programma rond Anton Corbijn die in de Bredase Stadsgalerij een kleine expositie van snapshots heeft ingericht die hij tijdens de opnamen van zijn bekroonde speelfilmdebuut ’Control’ maakte. Vanavond is er een talkshow met Corbijn in de nieuwe Bredase MustSee Bioscoop. Ook stelde hij een top-12 samen, waarin de link tussen film en muziek centraal moest staan. Corbijn koos ’Touch of Evil’ van Orson Welles vanwege de muziek van Henry Mancini; ’Taxi Driver’ vanwege Bernard Herrmann; ’The Graduate’ vanwege Simon & Garfunkel. Het is een mooie, klassieke lijst met als verrassing ’Harold and Maude’, omdat Corbijn vroeger verslingerd was aan Cat Stevens.
Pikant is dat Corbijn in de jaren zeventig werd afgewezen door de academie St. Joost in Breda, waar hij fotografie wilde studeren. Hij keert terug er als wereldberoemd fotograaf en filmer terug.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.