Ome Henk en ome Frits hebben een praatprogramma. Een late show heet dat tegenwoordig.
Er staan nootjes en knabbeltjes op tafel en iedere avond schuift oom Jan aan. Oom Jan is stukjesschrijver en als een autistisch kind werpt hij bewonderende blikken naar de andere oompjes, die deze week oom Freek op bezoek hadden.
Is er een gezelliger avond denkbaar waarop je elkaar onder het halfslapende oog van de kijker kunt loven en paaien? De oompjes kennen elkaar uit verschillende circuits. Het voetbal, de literatuur, de journalistiek en van gala-avondjes, waarop nietszeggende, lemen kalveren worden uitgereikt. Op de schoorsteenmantel van ome Frits en ome Henk prijkt zo'n monster omdat ze vroeger een kritisch, onafhankelijk programma maakten.
Ome Freek is altijd leuk, dus mocht hij het hele programma vullen. In een mum van tijd haalde ome Frits (hij is het meest dweepziek van de oompjes) zijn loftrompet uit het foedraal. ,,Oom Freek, wat heb je toch een prachtige, fantastisch mooie voorstelling gemaakt. We zijn er laatst met oom Jan geweest en echt, oom Freek, die vond het ook zo prachtig.''
Ome Frits was zelfs heel boos op Het Parool, omdat een recensent het in zijn hoofd had gehaald om zo maar kritisch over oom Freek te schrijven. Normaal maakt ome Frits iedere avond reclame voor Het Parool, want dochter Barbara schrijft ook al stukjes over Ajax in die Amsterdamse krant.
,,Heeft die journalist dan niet van uw programma genoten?'', vroeg ome Frits zich verontwaardigd af. Oom Jan schudde mee met zoveel onbegrip. Recensenten mogen niet kritisch over je familie schrijven!
Ome Henk en ome Frits zitten al jaren in het vak, dus hebben ze een scherpe neus voor de sentimenten achter het nieuws. Wat is er dankbaarder dan een dagelijks verslag van het leed van Latoya, een Surinaams meisje dat met uitzetting werd bedreigd. Ik zag mooie, vertraagde close shots tijdens de ontknoping van dit drama. Ome Henk en ome Frits filmden op dezelfde pakkende wijze al eens witte, illegale, hongerstakende vrouwen. Met Latoya tonen ze ook dit seizoen weer hun engagement met politiek, en alles en iedereen erop en eraan. ,,We zijn politiek buitengewoon correct'', staat op hun voorhoofden gebrandmerkt.
Terug naar oom Freek. Heeft u soms ruzie met Wim de Bie, oom Freek, vroeg ome Frits. Een item regelrecht uit de VPRO-gids. De betere bron en helemaal in het straatje van de oompjes. Ach, wuifde oom Freek de roddel soepeltjes weg, wat is er mis met elkaar prikkelen? Zouden jullie bij mij ook eens moeten doen, staarde hij teleurgesteld van achter zijn brilleglazen.
Het was de hoogste tijd voor de flauwe en gemakkelijke imitatie van 'Big Brother': 'Villa Muis'.
Als eenmalige satire misschien nog te pruimen, maar erg melig voor een dagelijks ritme. Ik krijg er Snip en Snap-kriebels van of Johnny en Rijk-uitslag. Oom Freek kijkt niet naar 'Big Brother' en dat siert hem. Van dat dagelijkse halfuur kan hij tenminste tien minuten van zijn vrouw houden, want dat is ook nodig.
Alsof we naar het vroegere 'Service Salon' van de Avro keken, mocht Oom Freek, net als eerder Gordon, René Froger en Acda & De Munnik zijn nieuwe singeltje promoten.
Vandaag in de late show en morgen al in de winkel. ,,'t Wordt een hit, 't wordt een hit en gaat allen naar Felix Meritis voor 't Akkoord van oom Freek'', brulde ome Frits buiten zinnen door de studio. De hoogste tijd voor de elektrische deken!
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.