*

 

Frele pumps met dikke sokken

José Teunissen − 09/12/00, 00:00

Niet alleen het weer is in de war, ook de schoenmode lijkt elk besef van seizoenen kwijtgeraakt. Wie momenteel een blik in de etalages werpt ziet daar ultrawarme moonboots met nog een extra laagje bont aan de buitenzijde gezusterlijk staan naast ijle pumps die met een paar smalle bandjes om de voet slingeren. In New York prijken in alle Nine West schoenwinkels grote affiches met een vrouw in gouden bikini die een paar van die open pumps draagt in combinatie met een grote cowboyhoed. 'Kies voor goud' is het advies.

En inderdaad, voor de naderende kerstavond of een uitbundige nieuwjaarspartijtje bij de kachel zijn deze frle pumps nog wel een idee. Toch is dat niet alleen de bedoeling. Moschino en Chanel introduceerden voor deze winter dezelfde pumps, die ze winterklaar maakten door een paar dikke gestreepte maillots en gestreepte sokken bij te laten dragen. Kou wordt daarmee vakkundig geweerd, maar wat te doen bij natte sneeuw of een winterse bui?

De mode laat zich nu eenmaal nooit leiden door wat comfortabel en praktisch is. Dat bleek deze zomer al toen luchtige zomerjurkjes gecombineerd dienden te worden met zware cowboylaarzen. Het mixen van seizoenen, dat is gewoon mode en daar onderwerpen we ons dan massaal aan.

Niet alleen zomer en winter, ook alle stijlen worden deze winter vrolijk door elkaar gemengd. Om te beginnen is er de jaren veertig pump, zo een met een kleine plateauzool, een wat dikkere hoge hak en een opengewerkte teen. Maar daarnaast doemen de pumps uit de jaren vijftig met zeer spitse naaldhak en langgerekte neus weer in het modebeeld op evenals de typische lakschoen uit de jaren zestig: het instapmodel van Mary Quant met vierkante neus en blokhak. Ook de queenies uit de vroege jaren zestig, de slippermuiltjes met een klein gekromd hakje van een enkele centimeter, zijn zeer populair. Dikwijls zijn ze met pailletten, veren en oriëntaalse motieven feestelijk opgesierd, zodat ze naadloos te combineren zijn met alle vesten en truitjes die op dezelfde manier geborduurd zijn.

En ten slotte is er dan toch nog een typische jaren tweeduizend schoen. Dat is een schoen of laars met zeer lange spitse neus en een hoge hak die van de achterzijde bekeken een blokhak lijkt, maar van opzij gezien heel smal oogt.

Vanzelfsprekend wordt al deze damesachtigheid - we blijven alles mixen - in de winkels weer gecombineerd met schoenen die extreem praktisch en comfortabel zijn. Zoals al gezegd krijgen de moonboots deze winter nog een extra laagje namaakbont aan de buitenzijde. Daarnaast zijn er eindeloos veel schoenen waarin het beste van alle schoenuitvindingen samenkomt. Prada begon enkele jaren geleden al met zulke 'hybride' schoenen. De bovenkant werd een wollen pantoffel, de binnenzool werd geleend van de sportschoen en de buitenzool kwam van vibram: dé zolenmaker van de bergschoenen. Dat leverde een schoen op die vanaf dag één als gegoten zit en waarmee met gemak een vierdaagse gelopen kan worden. Hier leidde mixen dus tot een zinvol nieuw resultaat. Zo zinvol dat inmiddels bijna elk schoenenmerk dit type schoen in zijn assortiment heeft en er eindeloos veel variaties in te verkrijgen zijn. Met deze ultramoderne pantoffel is het buiten bij elke weergesteldheid goed toeven.

mailIcon print |