opinie
’Schudden’ maakt fysiek, visueel, absudistisch, meeslepend en vooral humoristisch theater. Met veel materialen sleuren Emiel de Jong en Noël van Santen de kijker ruw de ene scene in, om ze daarna zachtjes een zetje te geven naar de andere. Ook in hun nieuwste programma ’Zout’, dat de Vara vanavond uitzendt, zijn zij meesters in het sterk visueel gerichte cabaret.
In oktober 1994 wonnen Emiel de Jong en Noël van Santen met ’Schudden Voor Gebruik’ de jury- en de publieksprijs op het Groninger Studenten Cabaret Festival. Na hun eerste avondvullende programma ’Schudden’ (1996) maakten ze onder de ingekorte naam ’Schudden’ het programma ’Amok’ (1998).
In alle programma’s van ’Schudden’ volgen de sketches elkaar in rap tempo op. Na ’Amok’ maakten zij nog ’Dummy’ (2000), ’Puin’ (2002), ’Klam’ (2004) en ’Zout’ (2006-2008).
Behalve te luisteren en te lachen, valt er vooral ook veel te zien tijdens de voorstelling. Er is voortdurend actie op het toneel met veel verkleedpartijen en samenspel tussen De Jong en Van Santen.
Recensent Rinske Wels schreef in Trouw over ’Zout’: ,,Wat opviel was dat er meer scènes waren waarin het duo sprak. Dat leverde dialogen op waarin de ontroering niet werd geschuwd. De scènes zijn strak tegen elkaar aan gemonteerd en hebben meer tekst dan ooit. Dat maakt de mannen minder afhankelijk van ’materiaalvondsten’, hoewel er in ’Zout’ een paar zitten die niet te versmaden zijn. Nooit geweten dat gootsteenontstoppers zoveel konden buiten het bereik van een gootsteen en in de handen van De Jong en Van Santen.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.