Sprinter Churandy Martina is vijf Nederlandse records kwijtgeraakt. Ook het nationale record op de 100 meter van 10,10 seconden.
De Koninklijke Nederlandse Atletiekunie Knau ging tijdens de Unieraadsvergadering van zaterdag akkoord met een aanpassing van een wedstrijdreglement die het voor de Antilliaanse sprinter onmogelijk maakt Nederlands recordhouder te zijn.
Martina start al jaren op internationale evenementen voor de Nederlandse Antillen, maar de tijden van de sprinter werden tot zaterdag ook als Nederlands record geaccepteerd. Naast zijn nationale record op de 100 meter bij de senioren stonden er ook nog twee junioren- en twee neo-seniorenrecords (onder 23 jaar) op de 100 en 200 meter achter de naam van de sprinter.
„Met terugwerkende kracht worden al die records vervallen verklaard”, verklaarde directeur Rien van Haperen van de Atletiekunie tijdens de Unieraadsvergadering in Arnhem.
De atletiekunie kondigde een paar maanden geleden al aan eens goed naar de toptijden en records van Martina te gaan kijken. Het feit dat de sprinter niet voor Nederland wilde uitkomen, speelde daarbij een belangrijke rol.
Reglementsartikel 260, lid 2 is nu zo aangepast dat „een atleet die een Nederlands record vestigt niet voor een ander land dan Nederland, in de zin van de regels van de IAAF, tijdens internationale toernooien en wedstrijden uitkomt”.
Door het schrappen van het nationale record van Martina op de 100 meter wordt Guus Hoogmoed de nieuwe recordhouder. De Amsterdammer liep eind juni tijdens de Europa Cup in het Finse Vaasa de 100 meter in 10,15 seconden. Daarmee is hij na Martina de snelste Nederlander. Hoogmoed voldeed aan alle voorwaarden voor recorderkenning.
Zijn tijd betekende destijds een WK-limiet, waardoor hij een benodigde dopingcontrole onderging. Ook de rugwind (+ 1,1 m/s) was toelaatbaar. De recordcommissie van de atletiekunie moet Hoogmoed nog wel als nieuwe recordhouder bekrachtigen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.