(Novum/Betten) - In New York zijn de belangrijkste aandelenindices donderdag lager geëindigd. Een tegenvallende omzetverwachting van Intel, een onverwacht verlies van Ford en de notulen van de vergadering van de Federal Reserve eind juni wogen op de stemming.
Uit de notulen werd duidelijk dat de er tijdens de bijeenkomst grote onzekerheid was over de volgende rentestap. Bovendien bleek uit het verslag dat de recente stijging van de kerninflatie een belangrijk zorg is voor de centrale bankiers.
Woensdag wist de Dow Jones nog een winst van 212 punten te boeken, nadat uit een toespraak van Fed-voorzitter Bernanke viel op te maken dat de lange termijnverwachting voor de inflatie aan het verbeteren was, waarmee speculaties over een naderend einde van de reeks renteverhogingen oplaaiden.
Donderdag verloor de Dow weer 83,32 punten of 0,8% op 10.928,10. De S&P daalde 0,85% tot 1.249,13 terwijl de techzware Nasdaq een verlies optekende van zo'n 2% tot 2.039,42. De tienjarige Amerikaanse T-bond steeg 7/32 tot 93-24/32 bij een rendement van 5,01% en voor de euro werd USD 1,2636 betaald, 0,4% meer dan op woensdag.
In de Dow Jones was de stemming verdeeld, met tien stijgers en negentien dalers. Citigroup bleef onveranderd. Intel was de grootste procentuele daler en leverde 7,2% in op USD 17,16 nadat het bedrijf een winstdaling over het tweede kwartaal rapporteerde van 57% tot USD 885 miljoen.
De omzet kwam onder verwachting uit, op USD 8,01 miljard. Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel tegen: Intel denkt in het derde kwartaal een omzet te behalen van USD 8,3-8,9 miljard, terwijl analisten gemiddeld uitgingen van USD 9,04 miljard.
Honeywell behoorde ook tot de grootste procentuele dalers: het aandeel moest 3,6% terug tot USD 36,85, ondanks de hogere winstverwachting voor 2006. De producent van onder meer vliegtuigmotoren en koelsystemen voorziet nu een winst per aandeel van USD 2,48-2,53, waar het eerder uitging van USD 2,40-2,50.
Pfizer wist wel te profiteren van een aantrekkelijkere winstverwachting: het farmabedrijf was de grootste stijger in de Dow met een winst van 1,8% tot USD 23,72. Nadat de cijfers over het tweede kwartaal de eigen verwachtingen en die van analisten overtroffen, verhoogde het bedrijf de winstverwachting voor het gehele boekjaar van USD 1,93 per aandeel naar USD 2 per aandeel.
Ford verloor 2,4% tot USD 6,18, nadat de autofabrikant over het tweede kwartaal een nettoverlies rapporteerde van USD 123 miljoen, vergeleken met een nettowinst van USD 946 miljoen een jaar eerder.
Zonder eenmalige kosten bedroeg het verlies USD 48 miljoen, of 3 dollarcent per aandeel. Analisten hadden hier gemiddeld gerekend op een winst van 12 cent. Ford kondigde extra herstructureringen aan.
Apple tekende een winst op van 11,85% tot USD 60,51. De producent van onder meer iPod-muziekspelers rapporteerde over het derde kwartaal een stijging van de nettowinst van 48% tot USD 472 miljoen. Per aandeel kwam de winst uit op USD 0,54, waar analisten hadden gerekend op USD 0,44. Merrill Lynch verhoogde het advies voor Apple na de cijfers van neutral naar buy.
Ook Motorola zat in de lift: het aandeel tekende een winst op van 7,7% tot USD 20,73. De producent van mobiele telefoons meldde gisteravond een winststijging van 46%, gedreven door sterke omzet van zijn draadloze producten.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.