*

 

Geen haast met de kilometerheffing

Ingrid Weel, redactie politiek − 07/02/08, 02:28

Het kabinet gaat de plannen voor een kilometerheffing vanaf 2011 er niet koste wat kost doordrukken. „Zorgvuldigheid gaat voor haastige spoed”, bezwoer minister Eurlings van verkeer gisteren in de Tweede Kamer. Eurlings wist wel al te melden dat de kilometerheffing niet zal gelden voor motorrijders.

Over wat er met de bpm (de aanschafbelasting op auto’s) gebeurt, kon Eurlings nog niet veel zeggen. „Uitgangspunt is dat deze belasting geheel wordt afgebouwd, mits het niet te grote gevolgen heeft voor het milieu en de staatskas.” Hij was blij dat de commissie-Nouwen, die heeft geadviseerd over de kilometerheffing, ook ruimte laat voor voortbestaan van een deel van de bpm.

Eurlings denkt aan 10 tot 15 procent van de huidige bpm. Maar oud-ANWB-directeur Nouwen zei vorige week dat het percentage dat gehandhaafd blijft ’nooit meer dan 5 à 10 procent mag zijn’. Nouwen: „Maar het systeem van kilometerheffing zal niet ten onder gaan als een klein percentage van de bpm blijft.”

VVD’er De Krom reageerde honend op de minister: „U bent onbetrouwbaar. U heeft altijd gezegd dat de vaste lasten voor autobezitters helemaal weg moeten.”

Eurlings vond dat ’grote woorden’. Hij herinnerde De Krom eraan dat zijn partijgenoot Hofstra degene was die het rekeningrijden snel wilde invoeren. En dat hij, Eurlings, nu toeziet op goede voorwaarden.

PvdA-Kamerlid Roefs maakte zich vooral zorgen over de staatskas. „Ik wacht het rapport van de ministeries van financiën en verkeer af, voordat ik stelling neem. Daarin zullen de voors en tegens te lezen zijn van de overheveling van bpm naar kilometerbeprijzing.” Dat rapport wordt in mei verwacht.

Eurlings’ eigen CDA eist afschaffing van de bpm, die nu 42,3 procent van de aanschafprijs van auto's bedraagt. Het CDA wil voorts dat de kosten van de kilometerheffing maximaal vijf procent zijn van de opbrengsten.

„Ik zie de eerste ontsnappingsroutes al”, zei D66-Kamerlid Van der Ham tegen zijn CDA-collega. . „Uw partij is altijd heimelijk tegen de plannen geweest. Door nu eisen te stellen, lijkt het erop dat het CDA die gaat gebruiken om er onderuit te komen.” Roefs weerlegde dat: „Het zou een blamage zijn als het CDA in mei een no go geeft, als blijkt dat een deel van de bpm wordt gehandhaafd.”

De minister herhaalde na deze onrust meerdere malen dat hij echt geen redenen zoekt voor uitstel.

mailIcon print |