*

 

Chaos en verwijten na aftocht

Pauline Valkenet − 04/04/08, 00:00

– De Italianen deden hun reputatie van licht ontvlambare chaoten gisteren eer aan. Door het plotselinge afbreken van de onderhandelingen met de vakbonden door Air France-KLM – midden in de hectische verkiezingscampagne – was de wanorde compleet. Verwijten vlogen over en weer.

De demissionaire premier Prodi kon zijn kwaadheid nauwelijks verhullen. Hij is samen met de minister van economische zaken maanden in touw geweest om Alitalia aan de Fransen en Nederlanders te slijten. Prodi siste dat de vakbonden „zich onverantwoordelijk hebben gedragen”. Maar de acht betrokken vakbonden vinden juist dat Prodi er een potje van heeft gemaakt. Raffaele Bonanni van vakbond Cisl: „De regering heeft ons naakt tegenover Air France-KLM achtergelaten.”

Ook Silvio Berlusconi kreeg veel kritiek over zich heen. De oppositieleider, die waarschijnlijk tot de nieuwe regeringsleider wordt gekozen, heeft zo’n beetje elke dag gezegd dat hij faliekant tegen de overname door de Frans-Nederlandse luchtvaartgigant is. Hij kende wel wat Italiaanse ondernemers die Alitalia nieuw leven in konden blazen. Wanneer hem werd gevraagd namen te noemen, bleef het stil. „Hij appelleerde gisteren weer aan de trots van de Italiaanse ondernemers. Ze hoeven er geen miljoenen in te steken, een fiche is voldoende!”

Gisteren werd er wederom gedemonstreerd bij het hoofdkantoor van Alitalia. Dit keer geen werknemers die tegen de overname zijn, maar honderden betogers die riepen: „Wij willen Air France!” De veiligheidsmaatregelen op vliegvelden zijn verscherpt: werknemers zouden landingsbanen kunnen bezetten.

mailIcon print |