AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten zijn woensdag na een wispelturige dag met veel bedrijfsnieuws hoger gesloten. De beurs in Amsterdam kreeg de wind in de rug dankzij vooral de meevallende resultaten van staalconcern ArcelorMittal, een van de zwaarstwegende fondsen in hoofdindex de AEX.
De AEX, de beursgraadmeter van 25 meest verhandelde fondsen, sloot 1,91 punten (0,8 procent) hoger op 253,28 punten. De MidKap klom met 2,28 punten (0,7 procent) tot 323,41 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt wonnen 0,2 tot 0,5 procent.
De beurzen stonden door de dag heen onder druk door teleurstelling over het steunplan voor de financiële sector van de Amerikaanse overheid. ,,Ze zijn met een gigantisch pakket maatregelen gekomen, dat niemand begrijpt en dat maakt mensen vreselijk zenuwachtig'', aldus een handelaar in Londen.
Tegenvaller
De grootste tegenvaller bij de presentatie van het plan voor de financiële sector was dat er geen details bekend werden gemaakt over de prijsvorming van besmette beleggingen van banken. ,,We worden al een jaar geconfronteerd met banken die hun eigen rotzooi niet kunnen prijzen. En nu blijkt dat degenen die het zouden moeten weten, het ook niet weten'', zei een handelaar in Amsterdam.
ArcelorMittal was in Amsterdam een van de stijgers met een 1,1 procent hogere aandelenkoers. Het concern liet weten dat het in het vierde kwartaal van vorig jaar een verlies heeft geleden van 2,6 miljard dollar. Het bedrijfsresultaat kwam uit op 2,8 miljard dollar. De resultaten vielen mee. ,,Ze komen de downturn in de industrie redelijk goed door'', zei analist Tom Muller van Theodoor Gilissen.
Grootste dalers
Aegon en zwaargewicht ING waren de grootste dalers in de AEX met verliezen van respectievelijk 4,1 en 1,7 procent. ING maakte woensdagmorgen bekend dat duizend werknemers van het concern in Nederland ontslag krijgen. Nog eens 1700 banen worden geschrapt door onder meer het niet opvullen van vacatures en via natuurlijk verloop. De banenreductie maakt onderdeel uit van de eerder aangekondigde reorganisatie, waarbij wereldwijd in totaal zevenduizend banen gaan verdwijnen.
De handel in aandelen Fortis is woensdag stilgelegd wegens de aandeelhoudersvergadering in Brussel. Boze aandeelhouders van Fortis hebben woensdag 'nee' gezegd tegen de verkoop van het concern aan de Belgische staat en de Franse bank BNP Paribas. Ook de verkoop van de Nederlandse onderdelen van Fortis aan de Nederlandse staat werd door de aandeelhouders afgekeurd.
Euro
Op de beurs in Zürich wist bankconcern Credit Suisse het verlies van eerder op de dag om te zetten in een winst van 1 procent, ondanks tegenvallende resultaten over het vierde kwartaal.
Op de valutamarkt noteerde de euro woensdag 1,2905 dollar tegen 1,2975 dollar bij het slot van de handel in Europa dinsdag.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.