AMSTERDAM (ANP) - De beleggers op de Europese aandelenmarkten besloten donderdagochtend om wat gas terug te nemen, na de aandelenrally van de afgelopen vijf handelsdagen.
De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in Amsterdam, kwam hoger uit de startblokken, maar stond na drie kwartier handel 0,8 procent lager op 223,84 punten. Daarmee staat de index nog altijd zo'n 8 procent hoger ten opzichte van een week geleden. In de rest van Europa was de stemming verdeeld. De beurzen in Londen en Frankfurt klommen respectievelijk 0,3 en 0,1 procent. Parijs verloor 0,3 procent.
Aanvankelijk lieten beleggers zich leiden door het positieve slot van Wall Street en de koerswinsten in het Verre Oosten. Het sentiment kwam echter wat onder druk te staan door tegenvallende resultaten van het Zweedse kledingbedrijf Hennes & Mauritz. De onderneming heeft in het eerste kwartaal van het gebroken boekjaar onverwacht minder winst behaald. Het aandeel verloor in Stockholm 4,9 procent.
Koersverliezen
De AEX-index werd vooral gedrukt door koersverliezen van chemieconcern AkzoNobel, staalconcern ArcelorMittal en uitzender USG. De fondsen verloren 2,1 tot 22,5 procent.
De grootste verliezer op het Damrak was het handelshuis Van der Moolen. Het aandeel dook bijna 10 procent omlaag, nadat het bedrijf voorbeurs een nettoverlies had aangekondigd over 2008 van 15,5 miljoen euro. Het bedrijf waagt zich niet aan een voorspelling voor dit jaar.
De beurzen kunnen later op de dag in beweging komen door enkele belangrijke macrocijfers vanuit de Verenigde Staten. Het gaat om het definitieve economische groeicijfer over het vierde kwartaal en de wekelijkse aanvragen werkeloosheidsuitkeringen. Economen verwachten dat de krimp in het laatste kwartaal van vorig jaar is uitgekomen op 6,5 procent. De euro noteerde donderdagochtend 1,3570 dollar tegen 1,3540 dollar aan het einde van de beursdag in Europa woensdag.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.