Redactie −
06/02/12, 12:50
© epa
In Europa is geen sprake van een noodtoestand wat de gastoevoer uit Rusland betreft. De toevoer naar de meeste landen is weer normaal en onder controle. Dat verklaarde een woordvoerster van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, vandaag in Brussel.
Zij kwam met een overzicht van de situatie nadat vorige week een reeks landen in Midden- en Oost-Europa minder gas hadden gekregen omdat het Russische gasconcern Gazprom de vraag naar extra aardgas niet aankon.
Het grootste gasbedrijf ter wereld moest van premier Vladimir Poetin voorrang geven aan klanten in het eigen land. Poetin droeg de leiding van Gazprom op te proberen te voldoen aan de verhoogde vraag naar gas uit Europa, maar voegde daaraan toe dat de vraag in eigen land altijd voor moet gaan.
Europa is voor ongeveer 25 procent van zijn gas afhankelijk van Rusland, dat 's werelds grootste gasvoorraad kent. Het Nederlandse ministerie van Economische Zaken laat weten dat Nederland genoeg gas heeft voor het eigen verbruik. De voorraden zijn voldoende om aan alle behoeften te voldoen, aldus een woordvoerster.
Gazprom is de belangrijkste gasleverancier van Europa. Enkele jaren geleden stokte de toevoer door Russische problemen met doorvoerland Oekraïne. Om zulke problemen te voorkomen moet in de herfst een nieuwe gasleiding van Rusland via de Oostzee naar Duitsland worden geopend. Die kan 26 miljoen huishoudens van aardgas voorzien.