*

 

Iran kiest voor vlucht naar voren

Iris Ludeker − 30/11/09, 00:00

Iran lapt de wensen van de internationale gemeenschap andermaal aan zijn laars: Teheran gaat tien nieuwe nucleaire installaties bouwen.

Tien nieuwe verrijkingsinstallaties voor uranium, waarvan de bouw van vijf binnen twee maanden moet beginnen. Minder samenwerking met het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie IAEA. En het voornemen om uranium mogelijk niet slechts tot enkele procenten te verrijken, maar tot 20 procent.

Dat is het antwoord van Irans regering en parlement op de internationale gemeenschap, nadat die afgelopen vrijdag vrijwel eensgezind Iran opriep de bouw van diens tweede verrijkingsinstallatie voor uranium op te schorten. Dat gebeurde bij een vergadering van het IAEA-bestuur. Ook China en Rusland stemden voor de resolutie.

Het Iraanse besluit voor de bouw van de nieuwe nucleaire fabrieken werd gisteren onmiddellijk veroordeeld in westerse hoofdsteden. ’Grote zorg’, klonk uit Berlijn en Londen. In Washington waarschuwde de woordvoerder van het Witte Huis dat Iran zich zo nog meer isoleert. „Als dit waar is, betekent het opnieuw een schending van Irans verplichtingen op basis van verschillende VN-resoluties”, aldus Robert Gibbs.

De Iraanse regering maakte haar plannen gisteren bekend. Volgens president Ahmadinejad heeft Iran 500.000 centrifuges nodig voor de verrijking van uranium. Dat moet voldoende brandstof opleveren om in kerncentrales 20.000 megawatt aan elektriciteit op te wekken, de hoeveelheid die Iran de komende twintig jaar nodig denkt te hebben voor zijn binnenlandse energiebehoefte.

Nu beschikt het land over één verrijkingsinstallatie, in Natanz, waar voorlopig ruim 4000 centrifuges draaien. Die hebben de afgelopen tijd zo’n 1500 kilo laagverrijkt uranium afgeleverd – genoeg voor de inhoud van één kernbom als het spul verder verrijkt wordt.

De argwaan over Irans plannen is ook nu weer groot, want waar heeft het land al dat uranium voor nodig? Vooralsnog ontbeert het de capaciteit om al dat uranium te gebruiken. Iran heeft één kerncentrale voor de opwekking van elektriciteit, maar die is nog niet in gebruik. De plannen voor de extra nucleaire fabrieken blijken bovendien al langer in de maak, getuige de vijf locaties die al waren bedacht. De andere vijf moeten binnen twee maanden bekendgemaakt worden.

Zo lijken president Obama’s toenaderingspogingen tot Iran nu echt stuk te lopen. Dat het Iraanse parlement gisteren de regering opriep om samenwerking met het IAEA terug te schroeven, is een veeg teken. Net als het feit dat de regering onderzoekt of ze uranium tot 20 procent zal laten verrijken. Daarmee zet ze definitief een streep onder een internationaal compromisvoorstel dat stelt dat die extra verrijking in het buitenland moet plaatsvinden.

mailIcon print | |
<spring:message code='commonMessages.loading' />